Yerli Arama Motoru Projesinde Hüsran

Yerli Arama Motoru Projesinde Hüsran

 

 

Yakın zamanda Ulaştırma bakanlığı tarafından yapılan; “Ülkemizin bir yerli arama motoruna ihtiyacı var.” açıklamasından hemen sonra ortaya çıkan bir internet sitesi geliyoo.com

Fakat kurucularının yaptığı açıklamalar pek de samimice görünmüyor. Yerli arama motoruna aday sitemiz 10 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğu ve 10 Milyon TL harcandığını bilgisini ciddiyetsiz bulan internet kullanıcıları gidiyoo.org adresinde 1 saatte 60 TL maliyetle aynı siteyi yayına sundular.

Bunun üzerine kendisine yapılan eleştirilere yanıt olarak geliyoo.com’ dan şöyle bir açıklama geldi.

“Değerli kullanıcılarımıza ve ilgili kurum ve kuruluşların bilgisine sunulmak üzere bu yazı yayınlanmıştır. Haber yayın organlarında bahsi geçen çalışma hazır bir script’den faydalanılarak alan adı test olarak açılmıştır. “Google Özel Arama” servisi kullanılarak yayına açılan bu sitenin ve yazılımın hiç bir şekilde “Geliyoo” nun gerçek altyapısı ile ilgisi bulunmamaktadır.

Önceki haberde sunucu ve servisler için yeterli kaynak ve bütçeye sahip olmadığımızdan dolayı bu çalışma yayına açılmıştır. İlgili makam ve kuruluşlara varlığımızı hatırlatmak adına Geliyoo’nun reklam yayına sunulmuştur. Ziyaretçilerin kapalı bir site ile karşılaşmaları için sonuçlar bu şekilde servis edilmiştir.

Geliyoo’nun gerçek yazılım altyapısı, BigData üzerine kurulmuş ve içerisinde temel BigData özelliklerinin tamamı yer almaktadır. Türkiye’de arama motoru teknolojisine harcamış olduğumuz zaman, para ve emek vurgulanarak haberin kaynağında ve temelinde bilgilendirme yatmaktadır. Harcanan miktar için bahsedilen rakam 10 Milyon Türk Lirasıdır. Ayrıca bu para 7 yılda harcanmış olup her biri Resmi Fatura ve Gider Makbuzları ile tarfımızca arşiv altına alınmıştır. Vurgu yapılarak bahsedilen 10 Milyon Türk Lirası harcanmış olan çalışma şu anda online da görülen çalışma DEĞİLDİR.

Her haber kanalı ve yayın organının yapacağı haberi kontrol edemediğimiz için yapılan haberlerde kullanılan telafuzlar, bilgiler ve anlatımlar farklı anlaşılmış olabilir. Bu nedenle yanlış anlaşılmaların önüne geçmek ve doğru açıklamayı yapmak adına bu bildiri hazırlamış bulunuyoruz.

İlgili makam ve kuruluşlar “gerçek Geliyoo altyapısı” hakkında bilgi almak istediklerinde bizler ile iletişime geçerek alabiliyorlar. Şu ana kadar gelen telefon, mesaj ve maillere ilgili altyapının açıklaması yapılmış ve örnek altyapı için hazırlanan çalışma sunulmuştur.

Profesyonel arama motoru çalışmasını yayına açamadığımız için üzgünüz, ancak yeterli kaynak ve destek bulunduğunda yayına açacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. Bu güce, beceriye ve tecrübeye sahip ve altyapısı ile de gerekli çalışmaları yaptığımız bilinsin istedik.”

Şimdi insanlar düşünmeden edemiyor. Arama motoru alanında ödül aldığınız bir internet sitesini “Neden?” google api kullanarak piyasaya sürdünüz. Sanırım bir 10 yıla daha ihtiyacı var bu girişimci arkadaşlarımızın.

Proje fikir olarak güzel bunu hiç kimse inkâr etmiyor.

Fakat kurucuların samimiyetsiz tavırları ve kullanıcıları en çok rahatız eden noktalardan birisi de bir girişimcide olmaması gereken “TAKLİTÇİLİK”

Sitenin logosu ve “geliyoo” ismi maalesef; dünya devi olan google taklitçiliğinden başka bir şey değil.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz diyerek firmanın yapmış olduğu bu hızlı hamleler bakalım ne gibi sonuçlar doğuracak. Şu an için yaptıkları en iyi şey reklam. Ama resmi makamlardan herhangi bir destek bulamadılar.

One comment on “Yerli Arama Motoru Projesinde Hüsran
  1. İsmail YILDIRIM dedi ki:

    Yerli bir web sitesinin sadece .com uzantılı olması da düşündürücü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir