2017′ nin En Çok Kullanılan Kelimesi Fake News – Sahte Haber

2017′ nin En Çok Kullanılan Kelimesi Fake News – Sahte Haber

 
Başlıkta da belirttiğimiz gibi sahte, yalan, fake, ponzi gibi terimler günlük hayatta da kullandığımız terimlerdir. Hepsinin amacı aynıdır. İnsanları kandırmak ve bundan çıkar sağlamak. Bu konu haber başlığı altında yapıldığı zaman aldatılacak insan sayısı büyük oranda artacak ve yalanları kabul edilebilir kılacak bir ciddiyet sağlanmış olacaktır. Yalan haberi güvenilirmiş gibi gösterecektir.

Neden Yalan Haber (fake news) Yapılır?

1-) Maddi Çıkar Sağlamak Amacıyla

İlk yalan haber 1867 yılında New York Sun gazetesi tarafından yayımlanan Ayda Hayat Bulundu yazı dizisiydi. Gazetenin satışları çok kötü gitmekte olduğundan bu yönteme başvurduklarını; daha sonra itiraf etmiştir.

2-) Karşısındaki Görüşü Haksız Çıkartmak

Siyasetçiler sürekli kendilerine muhalefet olan diğer siyasetçilere “yalancı, ispatlamazsan namertsin” gibi ithamlarda bulunurlar. Hangi tarafın doğru söylediğini hiç kimse anlayamaz. Çünkü ortada net bilgi, belge falan yoktur. Net bilgiymiş gibi göstermek için iki tarafta kendi medya yayım kuruluşunu kullanır ve fikirlerini kendi takipçilerine empoze eder. Konusu açılmışken alperweb.com olarak doğruluğuna inanmadığımız haber ve bilgileri sizlerle paylaşmamayı kendimize ilke edindiğimizi bilmenizi isteriz.

 

Örnek Yalan Haber Videosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir