Teröristler Elektrik Direklerini Bombaladı

Teröristler Elektrik Direklerini Bombaladı

Teiaş 18. İletim Bölge Müdürlüğü ‘ne bağlı 380 kV Egemer – Hatay Enerji İletim hattında 101 ve 102 nolu elektrik direkler PKK ‘lı teröristler tarafından 29.02.2016 ‘da saat 18:00 sularında 4 ayağına da bomba konularak patlatıldı. Yapılan bomba düzeneğinin C4 olduğu ve iki direğe de ayrı ayrı çekilerek yaklaşık 10 dakika arayla önce 102 daha sonra da 101 nolu direk patlatılmış olduğu Dörtyol ve Payas ilçe Jandarma komutanlığının yaptığı araştırmalar neticesinde tespit edildi.

egemer-hatay (1)

Payas ‘ın Sincan bölgesinde gerçekleşen olayda Teiaş ve Jandarma ‘nın çalışmaları halen devam etmektedir.

egemer-hatay (2)

Geçtiğimiz günlerde de yaşanan ve Teiaş Mühendislerinden İrfan Sofuoğlunun ayaklarını kaybetmesi ile sonuçlanan vahim ihmalin yine yaşanmaması için bu sefer bölgeye Dronelar gönderilerek fotoğraflanması sağlandı.

egemer-hatay (3)

Olay yerinde görüntülenen eldiven ve ağaç kütüğünün teröristlerin orada belirli bir süre uğraştıkları anlaşılıyor.

egemer-hatay (4)

Fotoğraflardan anlaşıldığı üzere olay yerinde hâlâ kablo tesisatlarının bulunduğu ve güvenli olmadığı anlaşıldığından bu sefer TEİAŞ Hat Bakım Ekipleri can güvenliği sağlanana kadar olay yerine sevk edilmedi.

egemer-hatay (7)

Direklerin bombalı saldırıya rağmen yıkılmaması İskenderun Hat Bakım Ekibinin gerekli bakım ve onarımları zamanında yapmasından kaynaklanmaktadır. Dört ayağıda bombalanan direkler koptuğu yerden çıkarak tekrardan toprağa gömülmüş.

egemer-hatay (9)

Yine de güvenlik amaçlı olarak ve direklerin aşırı görmesi sebebiyle Egemer üretim santrali mecburen üretimini kısıtlamış ve söz konusu hattı maalesef enerjisiz bırakmak zorunda kalmıştır.

egemer-hatay (6)

Jandarma komutanlığınca bu vahim olayın yine daha önceki yaşanan bombalı saldırıyı yapan kişiler tarafından yapıldığı düşünülüyor.

boom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir