SETGEM SOMA EKAT EĞİTiM MERKEZİ

SETGEM SOMA EKAT EĞİTiM MERKEZİ

FAALİYET:

SETGEM, 1965 yılında Soma’da 85 evler diye bilinen lojmanların 2 bloğunda faaliyete geçirilmiş olup, bugünkü tesislerin 1975 yılından itibaren kısım kısım inşaatı bitirildikçe eğitim hizmetlerine  yeni binalarda devam edilmiştir.

60.000 m² lik bir alanda 17.000 m² si kapalı alan olmak üzere tesis edilen merkezimiz, ülkemizdeki en büyük, Avrupa’nın da sayılı, hizmet içi eğitim tesisleri arasındadır.

Kuruluşundan 1986 yılına kadar Fransız Elektrik Kurumu (EDF)’nin ekolünde kalan, daha sonraları da ABD ve Kanada Elektrik Enerjisi alanındaki hizmet içi eğitim sistemlerin benimsenmesiyle bugünlere gelinmiştir.

Şuan kendi uzman kadromuz ve ARGE’mizle şirketimize yönelik eğitim programları revize edilip geliştirilmekte ve uygulanmaktadır.

Tesislerimizde yer alan temel Eğitim binalarından 3’ü Celal Bayar Üniversitesi Soma Meslek Yüksek Okuluna yönetim kurumumuzca 10 yıllığına kullanım amaçlı tahsis edilmiştir.

Halen bir temel eğitim binamızdaki 12 sınıfımız ve tesislerimizde bir konferans salonu ve birde sınav salonunda eğitim hizmetlerimizi yürütmekteyiz.

110 odamızda aynı anda 220 kursiyerimizi misafir edebilmekteyiz.

Yılda ortalama 2000 elemanın tesislerimizde eğitimini gerçekleştirmekteyiz.

Tesislerimizde kapalı alanların dışında Hat Bakım, Trafo Bakım ve diğer branşlara da hizmet verebilecek, yaklaşık 20.000 m² lik uygulama sahalarımız bulunmaktadır.

Bunlar ;

− 3 Adet 154 kV EİH direğinden oluşan 250 metreli 477 MCM iletkenli bir havai hat

− 10 MVA lık güç trafolu 154 kV luk tam donanımlı trafo fideri

− 750 m lik, OG yeraltı kablo şebekesi

− 34 direkli, 2 dağıtım trafolu OG /AG şebekesi ve kök binası

− Topraklama Tesisleri ölçümleri için tasarlanmış ızgara ağ sistemi

 

Eğitim davranış değişikliğine sebep olmak adına yapılan sistemli faaliyetler bütünüdür.

                    Müdürlüğümüzde eğitime katılan kursiyerlerimiz yakından takip edilmekte eğitim öncesi ve eğitim sonrası değerlendirme anketleri yapılmaktadır. Bu amaçla ölçme ve değerlendirme servisimiz kurulmuş olup çalışmalarımızın daha titiz ve sağlıklı yürütülmesi sağlanmıştır.

Çalışmalarımız neticesinde özellikle temel eğitimlerde eğitim programlarımızın özellik ve niteliği açısından öğretim kurumlarından farklı konular kapsaması, ön değerlendirmelerde ve eğitim sonu değerlendirmelerimiz arasında,  büyük farklar olmasına neden olmaktadır.  Bu bizim için olumlu bir grafiktir. Ayrıca işbaşı eğitimi süresinde de bunu teyit edebiliyoruz.

Tekâmül eğitimlerinde ise, durum biraz farklı. Özellikle kursiyer profilinin yaş ortalaması ve hizmet yılının yüksek olmasından eğitimdeki bozucu dış faktörleri iyileştirme oranında, daha titiz davranmaktayız. Talep ve istekler farklı olabiliyor. Yetişkinlerin eğitimlerinde sadece eğitimin kalitesi yeterli olmayıp kursiyerlerimize sunduğumuz 3 öğün yemek, tahsis ettiğimiz oda ve ortak yaşam alanları kalitesi de büyük etkendir. Müdürlük olarak Başkanlığımız ve Genel Müdürlüğümüzün hep var olan desteği ile bunların üstesinden gelebiliyoruz. Sonuçta da tekâmül eğitimlerinde de temel eğitimlerdeki verimi alabilir düzeye geldik.

Şu hususu hiçbir zaman göz ardı etmemeliyiz Soma’da uzun süreli eğitimler (2–6 hafta arası) ağırlıklı olarak yapıldığından kursiyerlerimize her zaman en iyi hizmeti vermek zorundayız. Sonuç olarak Şirketimizin iş kazası istatistiği ve enerji inkita oranları incelendiğinde iyi bir noktada olduğumuz söylenebilir.

SOMA ELEKTRİK TEKNOLOJİLERİ GELİŞTİRME VE EĞİTİM

TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

SOMA  EĞİTİM MERKEZİ

etgemd@teias.gov.tr

ALAN KODU : 0 236

ADI SOYADI ÜNVANI HARİCİ TEL
Hayrullah SARAÇ Müdür  613 11 48
İlhan YAVUZ Müdür Yardımcısı  613 22 70
Özer ERDOĞMUŞ Teknik Şef  613 20 00 / 107
Arzu Hülya DAVUTLU Şef  613 20 00 / 110
Santral  613 20 00
Faks  613 31 31

DERSLER HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ve SINAVDA ÇIKABİLECEK SORULAR İÇİN TIKLAYINIZ

 

144 comments on “SETGEM SOMA EKAT EĞİTiM MERKEZİ
 1. Hasan Kütahya dedi ki:

  Sınavda çıkacak soruları da verirseniz çok müteşekkir oluruz Alper bey

 2. Sayra sanli dedi ki:

  Lise olarak elektronik bolumu mezunuyum.meslek yuksek okulundanda endustriyel elektronik mezunuyum lise weya 2 yillik mezunu olarak bolumum geregi ekat belgesini alabilirmiyim illa elektrik bolumu olmasi sart mi elektronik bolumu uymaz mi cwp wersinez sewinirim

  • admin dedi ki:

   Elektronik bölümü mezunu EKAT belgesi başvurusu kabul edilmez. Ancak Mesleki (Çıraklık) Eğitim Merkezleri tarafından verilin Elektrik Ustalık belgesi alırsanız EKAT başvurusu yapabilirsiniz.Belge almak isteyen kişiler bağlı bulunduğu il(ilçe) merkezlerinde başvuruda bulunurlar.Kanun ve yönetmeliklere göre kişi doğrudan ustalık sınavına alınır veya ustalık belgesi verilir.

   • vedat çelik dedi ki:

    merhaba hocam ben ekat almak istiyorum lise son terkim ustalık ve kalfalık belgelerim var ekat almam uygunmu teşekkür ederim.

 3. yusuf dedi ki:

  Endüstri Meslek Lisesi elektrik bölümü bobinaj alanı mezunuyum ekat icin basvuru yapabiliyor muyum acaba?

 4. ozan doğan dedi ki:

  yılda kaç kere kurs veriliyor.

 5. Murat dedi ki:

  Ben sadece endüstri Meslek lisesi elektronik bölümü nu bitirdim EKAT için başvuru yapabiliyormuyum acil cevaba ihtiyacım var teşekkür ederim

  • admin dedi ki:

   Hayır başvuramazsınız. Elektronik 1kV üzerini kapsamayan bir daldır. EKAT ise Kuvvetli Akım belgesidir.

 6. Serhat Ekin dedi ki:

  Merhaba admin 2014 yılında 34,5 kv ekat belgesi aldım belgemi yükseltmek istiyorum 5 yılın dolmasını mı beklemeliyim yoksa şimdi istesem yükseltebilir miyim belgeyi

  • admin dedi ki:

   Sevgili Serhat;
   İstediğin zaman yükseltebilirsin. Ne kadar erkan yükseltme imkanın varsa ona göre davran. Zira kanunlarımız günden güne değişiyor. Yerinde olsam en kısa sürede yeni belgemi alırdım

 7. Yvzr yvz dedi ki:

  Hocam elektrik ön lisans mzunuyum ekat belgesi almak için bireysel başvuru yapabiliyormuyuz yoksa bir elektrik şirketi aracılığıylamı başvuru yapıyoruz. ?teşşekürler

  • admin dedi ki:

   Kişisel başvurular kontenjanlarda açık kalırsa yani şirketlerden talep az olduğu bir dönemde değerlendiriliyor. Yani çok beklemeniz gerekebilir. En iyisi bir şirket tarafından gönderilmenizi sağlamanız.

 8. Adem dedi ki:

  Slmlar admin benmi 2009 yilindan beri 34.5 ekat belgem mevcuttur. Bu belgenin her 5 yilda bir yenilenmesi gerekiyor. Sizden alinan 154 belgesininde her 5 yilda bir yenileme zorunlulugu varmidir.Ayrica ekat tamamlamaya gelerek belgemi 154 olarak degistirmem munkunmu. Ve egitim masraflariyla kac saatlik bir egitim almam gerekiyor. Tesekkur ed3rim

  • admin dedi ki:

   Evet 5 yılda bir Tekamül eğitimi adı altında eğitimler verilerek belgenizi yenileyebilirsiniz.
   34,5 kV olan belgenizi 154/380 kV belgeye yükseltmek için yine 2 haftalık bir saha eğitimi alacaksınız. Ders ortamına girmeden sahada verilen bir eğitimdir. Masrafları yine telefonla öğrenebilirsiniz.

   İletişim bilgileri için aşağıdaki sayfayı inceleyiniz.
   https://www.alperweb.com/setgem-soma-ekat-egitim-merkezi/

   Tekamül eğitimi dediğimiz saha eğitimi hakkında daha fazda bilgi ve görsel içeriklere ulaşmak isterseniz.
   BURADAN: https://www.alperweb.com/hat-bakim-ekibi/

 9. süleyman kel dedi ki:

  slm ben ön lisans elektrik bölümü mezunuyum bazı bölümlerin uygun olmadığını biliyorum benim diplomamda bölüm sadece elektrik yazıyor ekat belgesi almaya uygunmudur. teşekkür ederim.

 10. Enes dedi ki:

  Basvuri nerden yapabilirm elazigda yaşyorum

  • admin dedi ki:

   Enes bey 36 kV belgemi 154 kV belgemi gerekiyor size. Her birinin verildiği yerler ve ücretleri farklı

 11. Yasin Yılmaz dedi ki:

  kolay gelsın elektrık elktronık mezunuyum. ustalık belgemde var. ekat almam ıcın sartlar nelerdir.. kurum harici tek katılım oluyormu kursa ? ucret ne kadar ve taksit le ödeme sansımzı var mı acaba .sımdıden tesekkur ederım

 12. ahmet dedi ki:

  bana154 kv belgesi lazım ama bir şirket bulamıyorum nasıl başvurabilirim yardımcı olurmusunuz

  • admin dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey;
   Yazımızın en altında bulunan iletişim numaralarıyla görüşünüz. Dahili numara 110 yardımcı olacaktır.

 13. Yakup dedi ki:

  Mrblar bn izmir isiklar egitim merkezinden 34.5 kv ekat belgesi aldim 2014 yilinda simdi bu 34.5 kvlik belgemi 154 kvya cikarmak icin kac gun kursa gelmwm gerekir

  • admin dedi ki:

   15 günlük tekamül eğitimi almanız yeterli olacaktır.

  • Abdullah dedi ki:

   154 kv ekat belgesi almak istiyorum bu konuda fikri yardımcı olur musunuz

   • admin dedi ki:

    Fikri değilde ben yardımcı olmaya çalışayım 🙂
    Soma Eğitim merkezinden EKAT belgenizi alabilirsiniz. Sitemizde iletişim numaralarını bulabilirsiniz.

 14. Taha dedi ki:

  merhabalar şahsı başvuru için ne yapmam gerekiyor

 15. Mustafa dedi ki:

  Merhaba adamın adım Mustafa 2012 kasım ayında 34.5kva ekarte belgem var o tarihten itibaren özel bir dağıtım şirketinde çalışıyorum belgemi yükseltmek istiyorum 154kva belgesi alırsam 34.5kva belgem iptal olurmu

 16. Rıfat ilkay dedi ki:

  Ben önlisans mezunuyum hes lerde çalışmak için hangi belge almam gerekiyo yoksa ekat yeterlimi kaç tl masrafı ve hangi illerde. Nevcut tokat a yakın olarak TEŞEKKUR EDERİM

 17. Anıl Kızıldağ dedi ki:

  Merhabalar. Anadolu teknik lisesi elektrik elektronik teknolojileri alanı elektrikli ev aletleri bölümünden mezun oldum. Ekat belgesi almam mümkün müdür acaba bilgi verir misiniz?

 18. oğuz yorğun dedi ki:

  selamlar İsmin Oğuz Akhisarlıyım. 07.2012 yılında şahsi başvurumla ekat belgesi aldım.

  belgemi tamamlama kursuyla 154 kv ya yükseltmek istiyorum. fakat 3 senedir ben bir türlü

  şirket bulamadım. acaba eğitim merkezi ne gitsem bana şirket bulma konusunda bana

  yardımcı olabilirler mi ?

  • admin dedi ki:

   Kamu sektörü olduğu için özel şirketlerle pek muhattap olacağını zannetmiyorum. İkna kabiliyetinizi kullanarak belki kendinize bir seçenek bulabilirsiniz.

 19. mustafa dedi ki:

  Alper bey ben suan şanlıurfa son sınıf ögrencisıyın ve bu ekat cıkarmak ıstıyorum araştırmalarıma göre mezun olmam lazım o kısmı anladımda yani bu bizi görecegimiz ders ve kurslardan sonra bizi sınava tabii tutacaklar bu sınav veya sözlü zormu yani yada söyle söyliyim.GECEMEZSEK alamazmıyız ekat yani bize orda yardımcı olurlarmı yani ben gelmeyi düsünüomda acaba gecemem die tedirginlik oluyo bende .

  • admin dedi ki:

   Sınav yazılı olarak yapılır. Geçemeyeceğiniz kadar zor bir sınav değildir. Son haftaki dersleri dikkatli dinlerseniz zaten sınavla ilgili ipuçları veriliyor.

 20. Y.emre dedi ki:

  KOLay gelsin. Eüaştan aldığım 154kv ekat belgem var. Bunu teiaş ekat belgesine dönderebilirmiyim. Kaç gün sürer ücreti ne kadar bilgi verirseniz sevinirim. Ekat belgemi kasım 2016 da aldım

  • admin dedi ki:

   Hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Aldığınız belge TEİAŞ ‘da da geçerli olacaktır. Bir ihtimal 14 günlük bir tekamül eğitimi isteyebilirler. Onunda fazda masraflı olacağını sanmıyorum

 21. oğuz can dedi ki:

  mrb benim 154 kw keban eüaşdan aldım2015 yılında ama TM TRAFO egitimi olmadı için tm’lerde çalışamıyorum. acaba ben şirket tarfından başvuru yapılsa sadece trafo egıtı alıpda. çalışabilirmiyim acaba?

 22. Oguz dedi ki:

  Bi sorum daha olacakta biz tm egitimi icin trafo egitimi icin şahsi olarak başvuru yapabilirmiyim. Yoksa şirket uzerinden mi başvuru yapmaliyim tm egitimi icin 2 haftalik egitimis yanlis degilsem…

  • admin dedi ki:

   Hayır yanlış biliyorsunuz 2 haftalık değil. 2 haftalık eğitim önceden 30 kV belgesi olan personel için geçerli. Önce belgeniz yoksa bir eğitim dönemi tamamen gitmeniz gerekli. Şirket başvuruları daha önceliklidir. Bireysel başvuruya bu sene içinde olumlu yanıt gelmez.

 23. Senol dedi ki:

  Elektirik elektronik teknoloji elektrikli ev aletleri mezunuyum esat belgesi alabilirmiyim. Alabilmem için ne yapmalıyım

  • Senol dedi ki:

   Elektirik elektronik teknoloji elektrikli ev aletleri mezunuyum ekat belgesi alabilirmiyim. Alabilmem için ne yapmalıyım cevap alabilirmiyim

   • admin dedi ki:

    2009 yılı öncesi “Elektrik” Bölümü mezunları
    2009 yılı sonrası Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin, Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanından: Yüksek Gerilim Sistemleri, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü ve Endüstriyel Bakım Onarım, bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar
    Meslek Yüksek Okullarının “Elektrik”, “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” ile “Elektrik ve Enerji” bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar, (Denklik belgesi ibraz edilmesi şartı ile diğer elektrik-elektronik bölümü mezunları da katılabilir)
    Yukarıda Bahsi geçen bölümlerde ustalık belgesi olanlar

  • admin dedi ki:

   2009 yılı öncesi “Elektrik” Bölümü mezunları
   2009 yılı sonrası Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin, Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanından: Yüksek Gerilim Sistemleri, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü ve Endüstriyel Bakım Onarım, bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar
   Meslek Yüksek Okullarının “Elektrik”, “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” ile “Elektrik ve Enerji” bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar, (Denklik belgesi ibraz edilmesi şartı ile diğer elektrik-elektronik bölümü mezunları da katılabilir)
   Yukarıda Bahsi geçen bölümlerde ustalık belgesi olanlar

 24. Ahmet dedi ki:

  Lise: Bölüm elektrik elektronik
  Dal:ses ve goruntu sistemleri
  Ön lisans: Bölüm :Elektrik ve enerji Dal:Altarnatif enerji kaynaklari
  Ekad belgesi alabilirmiyim

 25. Erkan dedi ki:

  Admin iyi çalışmalar ben lise elektrik elektronik endüstriyel onarım bakım bölümü mezunuyum ve yüksek okul san elektronik teknolojileri bölümü mezunuyum.. Bende 34.5 ekat var suan ben 154 kw ekat alabilir miyim???

 26. Erkan dedi ki:

  Admin ve ben 2010 lise 2013 meslek yüksek okulu mezunuyuım

 27. Hasan dedi ki:

  Kayıt zamanları ne zaman

 28. CAN dedi ki:

  KAYIT TARİH VE ÜCRET HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ

 29. CAN dedi ki:

  KAYIT TARİH VE ÜCRET HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ

 30. ahmet alı karadeniz dedi ki:

  ben 2017 mezunuyum elektronık dalından gunes panellerı bakım ve onarımı ıcın benden ekat belgeı ıstıyorlar bunun ıcın hangı ekat belgesınıu almalıyım tesekkurlr

 31. taylan dedi ki:

  merhaba rüzgar gülü santralinde danışman olarak çalışıyorum statümü değiştirmek istiyorum düz lise mezunuyum mesleki açık öretim okusam belge alma hakım varmı burdakilerin elgesi en büyü 1000 wat sanırım ustalık alma şansım yok nasıl bir okul okumamı tafsiye edersiniz ilginize teşekürler iyi calışmalar

  • admin dedi ki:

   Açık öğretim diplomaları kabul edilmiyor.
   2. öğretim elektrik bölümü (2 yıllık) okursanız alabilirsiniz.

 32. Ömer dedi ki:

  Herkese merhaba öncelikle yukarıdaki numarayı aradım santral çıktı bi yere bağladı ve telefonu açan Yok öncelikle onu belirtmek istiyorum . Hocam şimdi ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik pano montörlüğü mezunuyum sınavsız geçiş ile biyomedikal okudum ve şuan önlisans biyomedikal mezunuyum ekart belgesi alabilir miyim ??

  • admin dedi ki:

   2009 yılı öncesi “Elektrik” Bölümü mezunları
   2009 yılı sonrası Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin, Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanından: Yüksek Gerilim Sistemleri, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü ve Endüstriyel Bakım Onarım, bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar
   Meslek Yüksek Okullarının “Elektrik”, “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” ile “Elektrik ve Enerji” bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar, (Denklik belgesi ibraz edilmesi şartı ile diğer elektrik-elektronik bölümü mezunları da katılabilir)
   Yukarıda Bahsi geçen bölümlerde ustalık belgesi olanlar

 33. Ömer dedi ki:

  Yada lise diploması üzerinden ekartı alabilir miyim ? Lise diploması orjinal bende duruyor ?

  • admin dedi ki:

   2009 yılı öncesi “Elektrik” Bölümü mezunları
   2009 yılı sonrası Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin, Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanından: Yüksek Gerilim Sistemleri, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü ve Endüstriyel Bakım Onarım, bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar
   Meslek Yüksek Okullarının “Elektrik”, “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” ile “Elektrik ve Enerji” bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar, (Denklik belgesi ibraz edilmesi şartı ile diğer elektrik-elektronik bölümü mezunları da katılabilir)
   Yukarıda Bahsi geçen bölümlerde ustalık belgesi olanlar

 34. Ömür dedi ki:

  İyi günler hocam ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik pano montörlüğü bölümü mezunuyum , sınavsız geçiş ile biyomedikal okudum şuan önlisans biyomedikal mezunuyum ekar alabilir miyim ? Lise diplomasıda bende duruyor orijinal diploma fotokopi değil lise diploması üzerine alabilir miyim ? Alabilsem bile kamuda özelde sorun olur mu ?

  • admin dedi ki:

   Başvurunuz kabul edilir ve belgenizi alabilirseniz her hangi bir sorun olmaz ne özelde ne de kamuda.
   Listede hangi bölümlerin başvuru yapabileceği açıkça belirtilmiş. Bölümünüz uyuyorsa başvuru yapabilirsiniz.

 35. Hüseyin dedi ki:

  Merhabalar öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Ben 2004 yılı meslek lisesi elektronik bölümü, 2011 yılı mekatronik öğretmenliği mezunuyum. Ekat belgesi almak istiyorum ve alabilirmiyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Mekatronik için Ankara Gölbaşında bulunan eğitim merkeziyle bir görüşmenizi tavsiye ederim. Setgem Soma ‘nın başvurunuzu kabul edeceğini pek zannetmiyorum sitedeki iletişim numaralarından arayıp bilgi alabilirsiniz.

 36. Emre dedi ki:

  Sa.ben liseden elektrik pano montörlüğü okudum .2 yillik da elektronik haberleşme önlisans mezunuyum. Ekat belgesi için başvuru yapabilirmiyim.

 37. Recep dedi ki:

  Ikıncı sizin sınav parası nekadar dır acaba kime ayıt

 38. Engin dedi ki:

  Mrb.
  Şirketim bana 380 kV ekat belgesi almak istiyor.Egitim merkezini aradim fakat açan olmadi.Ögrenmek istedigim şu;en yakin 380 kV kursu ne zaman “”buyuk ihtimalle kontenjan dolmuştur”” ve yilda kaç defa 380 kV kursu açiliyor.
  Teşekkürler..

  • admin dedi ki:

   0 236 613 20 00 ‘dan Arzu hanımla görüşün dahilisi 110

   • Engin dedi ki:

    Slm,

    380 kV ile 154 kV arasındaki iş bulma imkanları arasındaki fark nedir?
    Soma ve Kumburgaz’ı aradığımda 154 kV hepsini kapsıyor dediler.Fakat bazı şirketler 380 kV ekat belgesi şartı arıyorlar.Hangisine inanacığımı şaşırdım.Ya da bilmediğim şeyler var.Bu konuda bilgilerinizi paylaşırmısınız.

    Ayrıca; 154 kV ve 380 kV yı sadece soma veriyor demiştiniz fakat Kumburgaz la olan görüşmemde kendilerinin de 154 kV yı verdiklerini söylediler.Acaba şuan Kumburgaz dan da 154 kV verilmeye mi başlandı?

    Bilgileriniz bizim için çok önemli ve bizimle paylaştığınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Saygılar.

    • Murat KINIK dedi ki:

     engin kardeş 154/380 diye bir ayrım kalmadı OG/YG kavramı var 2 çeşit ekat var ancak YG kendi içinde 2 ye ayrılıyor kumburgaz EÜAŞ’ tan aldığın ekatla sadece üretim santrallerinde çalışabilirsin TRAFO MERKEZİ’nde çalışamazsın çalışabilmek için SOMA’da 15 günlük tekamül eğitimi alman gerekiyor aradaki tek fark bu YG olarak aldığın EKAT belgen 380kV kapsıyor
     bende aynı dertten muzdaribim EÜAŞ kumburgazdan aldım şimdi tekrar para ödeyip SOMA dan tekamül alıcam

 39. Ramazan dedi ki:

  Admin 5ay once kurs ucretini yatrdim hala bi bilgi haber yok kursa ne zaman cagralcgmz hakknda bilgimiz yok yarsmci olabilirmsn

 40. Zafer Nizamoğlu dedi ki:

  Merhaba,
  2010 yılında 154 kv ekat belgesi almıştım.Belge yıpranıp kullanılamaz hale geldiği için değiştirmek istiyorum.
  Acaba gerekli evrak ve işlemler nelerdir? Bilgi verebilirseniz sevinirim.İyi çalışmalar…

 41. Engin dedi ki:

  Merhaba endüstri meslek pano monütörlüğü mezunuyum 2 yıllık elektrik enerjisi iletim dağıtım teknikerliği okuyorum Hale’n okul bitmedi en fazla kaç kv kadar belge alabilirim teşekkürler

 42. Engin dedi ki:

  Merhaba endüstri meslek pano monütörlüğü mezunuyum 2 yıllık elektrik enerjisi iletim dağıtım teknikerliği okuyorum Hale’n okul bitmedi en fazla kaç kv kadar belge alabilirim teşekkürler

 43. Taylan dedi ki:

  Merhaba aöf elektrik enerjisi üretim iletim ve dağıtımı bölümü mezunuyum rüzgar gülerinde calışmak için ekat alabilirmiyim

 44. barış dedi ki:

  admin merhabalar ben acıkogretım fakultesı elektrık ıletım dagıtım bolumunden mezunuyum cıkarabılırmıyız sırket benı gonderecek kafamda soru ısaretı kalmasın

 45. Serdar dedi ki:

  Selamun aleykum bilgilendirmeniz icin tesekkur ederim. Ben elektrik elektronik mühendisiyim sirket beni ekat belgesi almam icin soma ya gonderecegini soyledi fakat arastirdigim kadariyla muhendisler almiyor ama sirket illa alacaksin diyor ne yapmam lazim bu konuda bilgi verirseniz cok sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Araştırmalarınız yanlış. Mühendislerde EKAT belgesi alıyor. Şalt sahalarına ya da her hangi bir yüksek gerilim tesisine girebilmeleri için bu belgeye sahip olma zorunluluğu var. Aksi taktirde her hangi bir iş kazası durumunda şirket sorumlu kalıyor ve cezai işleme maruz kalmamak için bu belgeyi sizi aldırmak zorundalar.

 46. fayal akgğl dedi ki:

  7 yıldır ekatım var 154 ekatını almak için ne gerekli hamgi eğitimi almam gerekiyor

 47. Engin dedi ki:

  İyi günler hocam. Ben 154/380 yüksek gerilim belgesi almak istiyorum kurs eğitim dönemleri hangi tarihler arasında ? Yakın dönem tarihi ne zaman ilginize teşekkür ederim.

 48. engin dedi ki:

  aradım 2018 hazırlığı yapılıyor dendi beni gönderen sirketimi arıycaklar yukarıda yazdığınız kadarıyla şirket gönderimi üzere direk başlanıyormu kursa her hangi sıra falan varmı admin ?

 49. mustafa çağrı dedi ki:

  bende manisa somadan ekat belgesi almak istiyorum daha önceden hes lerde çalıştım ama çeşitli sebeblerden ekat alamadım. somadan ekat alabilmem için referans şirket olması gerekiyor biliyorum ama bir türlü bana bu konuda yardımcı olacak şirket bulamadım admin ve arkadaşlar bana bu yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler şimdiden.
  05455677913

 50. Ömer duran dedi ki:

  Ges santirelinde çalışmaktayım belge aldircaklarini söylüyorlar orta okul mezunuyum sirketim gönderdiği icin bu belgeyi alma şansım var mi

 51. Serhat dedi ki:

  Merhaba liseden elektrik bölümü mezunuyum 2 yıllık end. Mezunuyum hes için ekat belgesi alabilirmiyim

 52. Serhat dedi ki:

  Pardon bir konuyu atlamisim 2 yillikta end. Elektronik mezunuyum sorun olurmu

 53. Furkan dedi ki:

  Kolay gelsin 2018 de kurs fiyatı belli mi

 54. Burak dedi ki:

  Selamın aleyküm ekat icin basvuru yapildiktan sonra kac gun veya ay sonra egitim icin cagriliyoruz .

 55. Burak dedi ki:

  Selamın aleyküm ekat icin basvuru yaptiktan sonra kaç gun veya ay sonra egitime cagriliyoruz

 56. Tuncay geniş dedi ki:

  Selamın aleyküm.
  Tuzla tedaş dan 34.5Kv elat belgem var 154 kv belge almam gerekiyor başvuru şartları hakkında bilgi verirmisiniz. Aç
  Teşekkür ederim.

 57. Hüseyin dedi ki:

  Slm. Benim kumburgaz eüaş tan aldığım ekat belgem tm lerdede gecerlimi. Belgede kv bilgisi yzmıyor

 58. aslı melisa ağar dedi ki:

  Merhaba,
  Enerji sistemleri mühendisliği mezunuyum. Elektrik-elektronik müh. bölümünü bitirmeden bu eğitime katılamıyorum anladığım kadarıyla.

 59. ersin dedi ki:

  selam benim 34,5 kv ekatım var günü doldu 154 kv yaçıkarmak için nasıl başvuru yapabilirim

 60. Buğra Y. dedi ki:

  Merhaba. EKAT Belgesiçin almak istiyorum ama Adana ile Manisa arasında fark var mı acaba ?

  • admin dedi ki:

   Adana ‘da EKAT belgesi veren bir kuruluş olduğundan haberdar değiliz. Manisa Soma ‘dan alacağınız EKAT belgesi daha geçerli olacaktır.

 61. murat dedi ki:

  mühendislerin de ekat belgesi almasını gerektirecek durumları biraz daha açabilir misiniz? İşverenler mühendislerden neden bu belgeyi istiyor?
  Diğer bir sorum da mühendisler de 4 hafta sürecek eğitime katılmak zorunda mı?

 62. Tablocu Hasan dedi ki:

  Evet fark war adana da 31,5 ekat soma da ise 154 kv ekat belgisi weriliyor 31,5 tedaş ınve bazı santrallerde geçerli fakat soma alınan belge ise tüm elektrik üretim we dağıtım yerleride geçerli .

 63. özcan dedi ki:

  ıyı gunler benım ankara golbasından aldıgım ekat belgem var bunu 154kv ekat belgesı almak ıstıyorum bunun ıcın kac hafta eğitim almam gerekiyor yoksa sıfırdan mı baslamam gerekıyor bunun ıcın bılgı verırsenız ıyı calısmalar

 64. NURETTİN dedi ki:

  Hocam Tekamül eğitimi biteli 3 gün oldu.Sonuçları nezaman ve nasıl öğrene biliriz…

 65. ERDEM dedi ki:

  Hocam merhaba

  Biz hidroelektrik santrali çalışanlaıyız. Bir arkadaşımız EÜAŞ ve TEİAŞ a EKAT için başvuruda bulundu.

  Başvuruda aşağıdaki belgeyi sunmuştu.

  USTALIK BELGESİ
  MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ
  ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ
  YÜKSEK GERİLİM SİSTEMLERİ

  EÜAŞ bu belge sahiplerine EKAT eğitimi verilmediğini maille bildirdi.
  TEİAŞ tan hala cevap gelmedi.

  Bu durumda ustalık belgesi olanlar EKAT alamıyormu. Bizi bilgilendirirseniz çok memnun oluruz.
  Teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Teiaş’ın olumlu yanıt vermesi gerekir. Ancak başvuruyu şirket tarafından sunmanız gerekmektedir.

 66. yasin üner dedi ki:

  GEÇICI MEZUNIYYET BELGESI ILE BAŞVURU YAPABILIR MIYIZ DIPLOMA 2 AYA KADAR ANCA GELECEK

 67. hasan dedi ki:

  ADMİN bir sorum olacaktı…
  2013 senesınde agustos ayında ısıklar egitim merkezınde 34.5 kv ekat belgesi aldım suan suresi doldu… bunu 154 kv ekat a yukseltmek istiyorum mümkün müdür.. mümkünse bana yardımcı olabilirmisiniz…

  • admin dedi ki:

   Mümkündür. Şirketinizden sizi SETGEM Somaya göndermesini isteyiniz. Fark ücretini cebinizden karşılamanızı isteyebilirler.

 68. vedat çelik dedi ki:

  mehaba hocam ben lise son terkim ustalık ve kalfalık belgelerim var ekat almam uygunmu teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Bir şirkette işe başlayarak sizi ekat eğitimine göndermelerini isteyebilirsiniz. Kişisel başvurular ustalık belgesi olanlar için geçerli değil. O yüzden çalıştığınız firma tarafından gönderilmelisiniz.

 69. Murat KINIK dedi ki:

  Merhaba benim 154kV ekat belgem var ancak EÜAŞ Kumburgaz eğitim merkezinden aldım o nedenle trafo merkezinde çalışamıyorum SOMA eğitim merkezinde tekamül eğitimi almam gerekiyormuş bu konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirmiyim.
  1:eğitim süresi
  2: eğitim sonunda stajı çalışmakta olduğun rüzgar santralınde yapabilirmiyim (154kV şalt sahası var )
  3: ücreti nekadar.
  4: En erken eğitim tarihi nezaman
  cvp için şimdiden teşekkür ederim.
  saydılarımla

 70. Zafer Nizamoğlu dedi ki:

  Merhaba Admin,
  Kurumunuzdan 2001 yılında 34.5 kV , 2010 yılında 380 kV EKAT belgesi aldım.
  1- 380 kV EKAT belgem yıprandığı için yenilemem lazım.Hazırlamam gerekenleri söyleye bilirseniz sevinirim.

  2- Şu an GSM işinde baz istasyonlarının O.G hat arızalarına bakıyorum.Toroslar enerjisa’ya işim gereği enerji kesinti talebi yapmaya gittiğimde mevcut 380 kV EKAT belgesinin işe yaramadığını söyleyip 34.5 kV EKAT belgemi istiyorlar.
  Sizin bu konudaki yorumunuz nedir acaba ? Yani bunu ben, E sınıfı ehliyetin var ama otomobil sürmen için B sınıfı ehliyet almak zorundasın gibi düşünüyorum 🙂 Bu sizcede saçma değilmi ??

 71. Yusuf dedi ki:

  İyi günler bireysel başvuru yapmak istiyorum . bunun için gerekli belgeler nelerdir ? Uşak esme den yaziyorum

 72. Oguz dedi ki:

  2013 meslek lisesi elektrik elektronik teknolojisi güvenlik sistemleri mezunuyum ekat 154 belgesi alabilirmiyim

 73. Yusuf dedi ki:

  İyi akşamlar ben bu yere gidecem de acaba sınav günü yardım ediyorlar mı hocalar bide geçemessek ne olur çok tırsıyorum vallaha bir yardımcı olsanız sevinirim.

 74. Kenan dedi ki:

  154 veya 380 ekat belgesi icin bireysel basvuru yapilabilirmi egitim suresi ne kadar veya 2017 tedas izmir isiklar egitim merjezinden almis oldugum 34.5 kw. Ekat belgemi 154 veya 380e cevirebilirmiyim cevirebilirsem egitim surem gene aynimi olur cevap verirseniz sevinirim iyi gunler

 75. Gökmen dedi ki:

  Slm ben 1993 yılında somadaeğitim aldım yıldızlar elektrik şirketi elemanı olarak eğitim süresince kursiyerlerin sigortasını şirketler yatırmak zorunluluğu varmiydi. Kurumunuzun böyle bir şartnamesi.. Varmiydi varsa sigortanın yattığını sgk de görünmüyor. Sizden bilgi alabilir iyi saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir