Levent KIRCA Kimdir?

Levent KIRCA Kimdir?

LEVENT KIRCA KİMDİR?

Zeki Levent Kırca (d. 28 Eylül 1948; Samsun), Türk komedyen, tiyatro sinema oyuncusu, Aydınlık Gazetesi yazarı ve Vatan Partisi’nin Merkez Yürütme Kurulu üyesidir.

İlk kez 1964’te Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Ankara Birlik Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları’nda çalıştı. Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi.

1978’de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçti. Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı Tiyatro Grubu’nu kurdu. Eski eşi Oya Başar ile birlikte Güzel ve Çirkin ve Sefiller adlı oyunları sergiledi. Üç Baba Hasan, Kadıncıklar adlı oyunları sergiledi. 1988’de başlayıp 22 yıl süren Olacak O Kadar adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini Son adlı filmle yaptı. Daha sonra Şeytan Bunun Neresinde adlı filmi yönetti.

1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Sanatçının ikisi ilk eşinden, ikisi de Oya Başar’dan olan 4 çocuğu bulunuyor.

Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi’nde heykeli olan nadir Türk sanatçılardandır. 2011 yılında Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas isimli komedi dizisine başlamıştır, fakat reyting alamadığından dolayı dizi dört bölüm sürmüş ve bitmiştir. 1 Mart 2011 tarihinden itibaren yayın hayatına günlük gazete olarak devam eden Aydınlık Gazetesi’nin yazarıdır.

1998 yılında almış olduğu Devlet Sanatçısı ünvanı Nisan 2015’te geri alındı.

2015 yılında karaciğer kanserine yakalanmıştır.

Temmuz ayından beri karaciğer kanseri sebebiyle kemoterapi tedavisi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi ‘nde saat 02.40 sularında hayatını kaybetti.
Dik durun… Adil olun, sabırlı olun, enerjinizin sirayet etmesine müsaade edin.

Levent Kırcanın son mesajı:

kırca veda
Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle.

Atatürk’le kalın,

cumhuriyetle kalın,

Levent KIRCA

2 comments on “Levent KIRCA Kimdir?
  1. Mert dedi ki:

    Kötü oldu bu günlerde büyük ustayı kaybetmemiz. 🙁

  2. hasan dedi ki:

    duyduğumda büyük üzüntü yaşadım. Olacak o kadar la büyümüştük yıllarca ekranların güldüren yüzü maalesef bizi üzdü 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir