Hafif Elektrik Matematik Becerilerini Arttırıyor.

Hafif Elektrik Matematik Becerilerini Arttırıyor.
Beyne verilen hafif elektrik akımının, matematik becerilerini arttırdığı ortaya çıktı. 
Sonuçları Current Biology dergisinin internet  sitesinde yayımlanan araştırmada, özellikle beynin rakamsal algılayışı için gerekli olan parietal loba çok hafif elektrik akımı verildiğinde matematik becerilerinin 6 ay boyunca arttığı belirlendi.
Deneye katılan 20-21 yaşlarında 15 üniversite öğrencisine semboller ve sayılar arasında bağlantı kurmaları istendi. Katılımcılardan daha sonra sadece sembolleri kullanarak işlem yapmaları (stroop testi) istendi.
Test sırasında katılımcıların beyninin matematikle ilgili olduğu bilinen ve parietal lob olarak adlandırılan bölümüne hafif elektrik akımı (1 miliamper) verildi. Uygulamaya “Transkranyal Doğru Akım Elektriksel Uyarımı” deniliyor.
Kişinin dikkat ve performansının, beynin çeşitli bölgelerinin doğru akımla uyarılmasıyla değiştiği 1960’lı yıllardan beri biliniyor. Yani insanın beyin hücrelerinin elektrik sinyallerle çalıştığı ve her an milyonlarca elektrik devre oluşturduğunun bilinmesi yanı sıra, dışarıdan elektrikle daha iyi çalıştırılabildiği sonucunda da varılmış oldu.  
Bilim insanları, bu yöntemin elektrik şokuyla ilgisinin bulunmadığının altını çiziyor.
Katılımcıların bir kısmında elektriğin soldan sağa, diğerlerinde sağdan sola doğru aktığını ifade eden bilim adamları, kontrol grubu olarak kullanılan kişilere hiç elektrik akımı verilmediğini söylediler.
Araştırmada, elektriğin sağdan sola doğru aktığı katılımcıların en iyi sonuçları aldığı, diğerlerinin daha çok hata yaptığı, hiç akım verilmeyen kontrol grubundaki kişilerin ise ortalama başarı ele ettiği ortaya çıktı.
Oxford Üniversitesi’nden Cohen Kadosh ve ekibi, yöntemi, ciddi sayısal kabiliyetsizlikleri bulunan insanlar üzerinde denemeyi planladıklarını belirtti. Bu kişilerin, markette para sayma gibi temel işlemleri bile yapamadıkları ifade edildi.
Sayısal kabiliyetsizlik; işsizlik, yoksulluk, depresyon, öz saygının azalması ve diğer sorunlardan kaynaklandığı belirtiliyor…
Öğrenme Sırasında Beyinde Nasıl İşlemler Gerçekleşir?
Beynimiz çoğu zaman biz farkında bile değilken sürekli olarak yeni bilgiler öğrenmekle meşgul olur. Yeni bir şey öğrenmek demek, beynimizdeki nöronlar arasında elektrik akımıyla yeni ancak kalıcı yollar oluşması demektir.
Yeni bir şey öğrendiğimiz zaman, elektrik sinyalleri sinapslardan atlayıp yollarına devam ederler. İki beyin hücresi arasındaki aralığın çok küçük olmasına rağmen, bilim adamları bu geçişi bir insanın ortası uçurum olan bir vadide bir taraftan diğer tarafa geçmesine benzetmektedirler. Vadiyi birleştiren köprüyü ilk geçiş zor gelebilir ancak bir kez geçtikten sonra karşıya geçiş her defasında daha da kolaylaşır.
Sinyalin bir beyin hücresinden diğerine ilk kez geçişi de aynı şekilde güç olur ve belli bir çaba sarf etmek gerekir. Bu çaba, ilk öğrenme aşamasındaki zorlanma anlamına gelmektedir. Ancak sinyal, beyin hücreleri arasındaki aralıktan ne kadar çok geçerse o kadar sağlam bir yol oluşur. Beyinde geçişin kolaylaşması demek nihayetinde bir bilginin öğrenildiği anlamına gelmektedir.
BBC Human Mind, The Open University co-production, www.bbc.uk/science
One comment on “Hafif Elektrik Matematik Becerilerini Arttırıyor.
  1. umut dedi ki:

    ilginç bir keşif olmuş ama denemek istemem elektrik yerine bolca ceviz hem daha sağlıklı hemde daha güvenli olur bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir