Feminist Bakış Açısıyla Eğitim

Feminist Bakış Açısıyla Eğitim

Kadınların Toplum Üzerinde Birey Olarak Algılanmasının Ön Koşulu EĞİTİM

2017 verilerine göre dünyada okuma yazma bilmeyen kişi sayısı 774 milyon ve bunların üçte ikisini kadınlar oluşturuyor. Kadınların Avrupa ve Amerika da %95 ‘i okur-yazarken Asya ve Afrika da bu oranın %50 ‘lerde olduğunu görüyoruz.
 
karl marx cehalet
 
Topluma kendini kabul ettirmek için gereken ön koşul eğitim fakat eğitimde de kadınlara cinsiyet ayrımcılığı yapılmaktadır. Bu ayrımcılığı Yatay ve Dikey ayrımcılık olarak adlandırıyoruz. Kadınların belli alanlarda yığılması ya da aşırı temsili, buna karşılık belli alanlardan büyük ölçüde dışlanmış oluşları anlamına yatay ayrışım diyoruz. Yatay ayrışımın en aşırı örneği Suudi Arabistan’da olduğu gibi kız çocuklarının farklı okullarda eğitim görmesidir. Ülkemizde de buna benzer öğretim kurumları olarak kız meslek liseleri ve imam hatipler örnek verilebilir. Dikey ayrışım ise; kadınların yoğunlaştığı meslek gruplarının itibarsızlaştırılması yönündedir. Hangi alanda kadın oranları fazlaysa orada ücretlerin düşük olduğu görülür.
 
dikey ayrisim
 
Diyelim ki kadın yatay ve dikey ayrışım süzgecini geçti ve karma eğitim yapan, kendi hedeflerindeki mesleğe yönelebilme fırsatı buldu. Bu sefer de işin psikolojik kısmını aşmak zorunda kalacak. Buna soğuk savaş stratejisinden esinlenerek “Soğuk İklim” denilmektedir. Kız öğrenciler öğretmenleri tarafından sıkı bir gözetim altında tutulurlar. Saçları, tırnakları ve giysileri istenilen şekilde olmak zorundadır. Arkadaşlık ilişkilerinden, ses tonlarına ve gülümsemelerine varana kadar her an gözetime tabidir. Bu psikolojik baskı kız çocuklarında; dikkatleri üzerine çekmeyecek şekilde davranmalarına sebebiyet verir. Soru sormaktan, tartışmalardan, karar verme süreçlerine katılımdan kaçınmakta sınıf içinde görünmez olmak suretiyle alacakları riskler azaltırlar. Bu durum kız çocuklarında daha eğitim döneminde başlayan bir özgüven eksikliği ve gereken insan ilişkilerine katılımda olumsuz yönde etkilenmesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir