Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışma Belgesi EKAT Nedir?

Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışma Belgesi EKAT Nedir?

Sistemdeki Yoğunluktan Dolayı Sayfamız BURAYA Taşınmıştır

301 comments on “Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışma Belgesi EKAT Nedir?
 1. hüseyin tekin dedi ki:

  Ekat belgesini aldıktan sonra da tekamül eğitimine gidildiğini bilmiyordum. Anlatımınız için teşekkürler. Fakat ekat sınav sorularını tekrardan verirseniz seviniriz.

  • admin dedi ki:

   En kısa zamanda güncel soruları ve cevapları yayınlamaya çalışacağız

   • Muhammed dedi ki:

    Selamınaleyküm ben ekat belgesi almak istiyorum ama nasıl alabileceğimi bilmiyorum şirketler yardımcı olmuyor bireysel başvuru nasl yapa bilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

   • Veysel dedi ki:

    Merhaba admin bey ben orta okul mezunuyum elektrikle alakalı herhangi bir belgem yoktur ama elektrik tesisat ustasiyim e kat belgesi almak istiyorum alabilirmiyim

    • admin dedi ki:

     Yüksek Gerilim Sistemleri, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü ve Endüstriyel Bakım Onarım, bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar
     Meslek Yüksek Okullarının “Elektrik”, “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” ile “Elektrik ve Enerji” bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar, (Denklik belgesi ibraz edilmesi şartı ile diğer elektrik-elektronik bölümü mezunları da katılabilir)
     Yukarıda
     Bahsi geçen bölümlerde ustalık belgesi olanlar. Bu belgeyi çıraklık eğitim merkezinde danışınız

 2. halis kılıç dedi ki:

  şuanda arıza bakım onarım işinde çalışmaktayım. ekat belgemi 2000 yılında aldım. şirketim ekatımı yenileme kursuna gönderme karşılığında 530 tl talep etmektedir. benim sorum ekat belgesini çalıştığımız şirketmi yoksa kendi imkanlarımızlamı alıyoruz? ayrıca benden para kesilebilmesi için benden imzalı dilekçe istiyorlar. böyle bir uygulama varmı? teşekkürler..

  • admin dedi ki:

   Halis bey sanırım siz tekamül eğitimine gönderileceksiniz. Şirketin talep ettiği ücret konaklama ve yemek bedeli olabilir. Bunu sizden talep edebilirler fakat il dışında ikamet ettiğiniz günler yevmiyeniz 0,33 katı harcırah almanız gerekmektedir. Bu harcırah da kesintinizi karşılar. EKAT belgenizi ilk girişte çalıştığınız şirket almak zorunda değildir. Fakat şirket de belli bir süre çalışmış iseniz şirketin sizi göndermesi durumunda masraflar (yemek ve konaklama) hariç şirkete aittir. Yemek ve konaklama bedelini de ödemesi gereken harcırahla karşılayabilirsiniz. Anlattığım durumlar sendikalı işçiler için geçerlidir. Sendikasız personel işverenle kişisel anlaşmaları neyi gerektiriyorsa o şekilde olacaktır…

   Saygılar

   • Murat dedi ki:

    2010 yilinda ise girdim sirket benden ekat ucreti aldi 2009 da girenlerden ise almamis bu parayi biz mi oduyoruz yoksa sirket odemek zorundami

 3. Ataman GÜRSEL dedi ki:

  Hidroelektrik santrallerinde görev yapan personel içerisinde EKAT belgesine sahip personel bulunması zorunlumudur? Eğer zorunlu ise bu hangi yönetmelikte yazıyor bilgi verirseniz çok sevinirim.

 4. Yunus Alıcı dedi ki:

  41 yaşındayım,yaklaşık 20 yıldır fabrikada elektrik ustası olarak çalışıyorum,Fabrikamızda Orta Gerilim ve Alçak Gerilimler var,154 kV Yüksek Gerilimde çalışmak için EKAT belgesi almak istiyorum,çalıştığım yer yollamıyor kendim başvuru yapıp alabilirmiyim,nereye nasıl başvuru yapabilirim,yardımcı olursanız sevinirim,Teşekkür Ederim.

 5. Onur dedi ki:

  Ekat sinav basvurular ne zamn

 6. Ali dedi ki:

  Sayın Admin ben ekat belgesi almam gerekli nasıl alabilirim en kısa zamanda.beylikdüzünde oturuyorum kumburgaz tarafında varmış otelde kalma zorunluluğu varmı ve üçreti ne kadar olur açaba ..ilgiliz alakanız için teşekkür ederim..

  • admin dedi ki:

   Ali Bey Ekat belgesini nerede çalışmak için alacaksınız. Eğer Kumburgaz ‘dan almayı düşünüyorsanız oradan alacağınız belge Üretim santralleri için geçerli olacaktır.

 7. varol dedi ki:

  Merhaba; benim kardeşim ekat belgesi için başvuruda bulundu acaba ücreti konusunda bilgi verebilirmisiniz 8500 gibi bir bilgi paylaşılmış kendisine bu civarlardamıdır.

  • admin dedi ki:

   İyi günler Varol bey. Bu dönem ki fiyatlar hakkında her hangi bir bilgimiz yok maalesef. Fakat yaklaşık olarak söylediğiniz meblağda olabilir. Kesin bilgiyi BURADAKİ iletişim numaralarını arayarak öğrenebilirsiniz.

   • Ibrahim dedi ki:

    Merhaba bilgi icin tsekkur ederiz size 36.5 ekat icin yenileme masraflari hakkinda kimden bilgi alabiliriz bize irtibat numarasi verebilirmisiniz

 8. Emre dedi ki:

  Selamın aleyküm ben ekat belgesi almak istiyorum ilgili bir tel nosu verebilirmisiniz ne yapmam gerekiyor

 9. Hasan uludağ dedi ki:

  İşe giriş tarihim 1993 2005 te bir defa yenileme yapıldı bir daha gerek olmadığı söylendi ekat belgesini hala kullanıyorum.

 10. yiğit kul dedi ki:

  merhabalar, 2009 senesinde kahramanmaraş sütçü imam üni. elbistan meslek yüksek okulu, termik santrallerde enerji üretimi bölümünden mezun oldum ama şimdi baktığımda bölümün ismi ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM, İLETİM VE DAĞITIMI olmuş.
  Benim bu bölüm mezunu sayıldığım için EKAT belgesi alma zorunluluğum varmıdır? teşekkürler

 11. Doğan dedi ki:

  İyi akşamlar hocam öncelikle ben myo elektrik enerjisi iklimlendirme ve soğutma bölümü mezunuyum. Rüzgar güllerinde çalışabilirmiyim teşekkürler

 12. kaya demir dedi ki:

  Sayın yetkili ekat belgesinin 5 yıl sonunda yenilime durumuna kamu kuruluşları dahilmi ilgili yönetmenlik hangisidir.

  • admin dedi ki:

   Sevgili Kaya;
   Evet kamu kurumları da Tekamül adı altında bir haftalık bir yenileme eğitimi aldırıyor. Resmi maddenin olup olmadığını bilemiyorum. Fakat ben de bir kamu kurumunda bu işi yapmaktayım ve personellerimizi kurum kendisi tekamüle gönderiyor.

 13. Doğan dedi ki:

  Beni herhangi bir rüzgar gülleri firması ekat belgesi için göndermesi mi gerekiyor? Eğer öyleyse ben bu belgeyi aldığımda beni işede almak zorunda mı ? Teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Sevgili Doğan;
   Öncelikle teknik personeller olduğumuz için rüzgar gülleri firması demeyelim de, Rüzgar Elektrik Santralleri (RES) diyelim. Sorunuza gelirsek evet sizi herhangi bir üretim santrali ya da Trafo Merkezinin EKAT eğitimine referans olarak göndermesi gerekmekte yani siz kendi başınıza maalesef gidip kurs başvurusunda bulunamıyorsunuz. Kursun ücreti sanırım şu sıralar 6000 TL civarında ve bu ücreti ödeyen firma tabiki de sizi işe alacaktır. Fakat böyle bir zorunluluğu da yok. Ancak belgeyi aldıktan sonra her hangi bir RES ‘de ya da trafo merkezinde iş bulabilirsiniz. EKAT belgeniz olduktan sonra işsiz kalacağınızı sanmıyorum.

 14. Abdullah TOPAL dedi ki:

  ENH montajında EKAD belgesi gerekli mi

 15. Aydın dedi ki:

  Merhaba ben eüaş ekat belgesi almak istiyorum.kurs ücreti ne kadar acaba

 16. Demirhan dedi ki:

  Mrb şirket beni ilk defa almam için izmire yollayacak benden alınan 3500 lira ve bu sadece kurs ücreti imiş yemek konaklama dahil değilmiş. Doğru mudur acaba tam olarak ücret bilgisi nedir ?

 17. Eray dedi ki:

  Merhabalar,benim bir sorum olucak ekad belgesini alacak bir arkadaşım var Eml lisesi elektrik mezunu ama şuanda 2 yıllik halkla ilişkileri bitirdi ve 4 yillik isletmede okuyor lise diplomasiyla ekad belgesi alabilirmi sonuçta lise elektrik.Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Üniversiteden ibraz ettiği diplomasını alarak mezun olduğu EML ye aslı gibidir kaşesi yaptırarak üniversitesine ASLI GİBİDİR onaylı diplomasını sunsun. Diplomanın aslı kendisinde kalsın. Her daim lazım olacaktır. EKAT belgesi için aracı bir şirket kurum tarafından kursa gönderilmesi gerekmektedir. EKAT almasında bir sakınca olacağını zannetmiyorum.

 18. Fırat coban dedi ki:

  Selamunaleykum. Hocam ben orta okul mezunuyum mesleki yeterlilik belgesi alsam ekart alabilirmiyim…

 19. Fırat coban dedi ki:

  Selamunaleykum. Hocam ben orta okul mezunuyum mesleki yeterlilik belgesi alsam ekart alabilirmiyim

  • admin dedi ki:

   Son dönemde yapılan her hangi bir değişiklik olmadıysa alabilirsiniz hocam.
   Geçen seneler de alınıyordu. Ama kanunlar sürekli değişiyor, yeni bir değişiklik olup olmadığını kontrol ediniz.

 20. Şeref ince dedi ki:

  Sayın admin merhabalar.
  34,5 kv elektrik direklerinin yenilenmesinde çalışmak istiyorum mühendis olarak. Beraberimde birkaç elaman ile beraber . Böyle bir çalışma içün kimlerin ekat belgesi olması lazım. Ben elekt. Mühendisi olduğum için böyle bir belgeye gerek yok diye biliyorum doğru mudur. Saygılar

  • admin dedi ki:

   Doğrudur Şeref bey. Ama yalnızca 34,5 kV ‘ya kadar gerek yok; sizin için de olsa 154-380 kV şalt ve EİH ‘lerde görev yapacaksanız istenecektir.
   Geriye kalan teknik personelin hepsinde EKAT alma zorunluluğu var.

   • Şeref ince dedi ki:

    Öncelikle cevap nezaketiniz için çok teşekkür ederim. Son olarak 34,5kv iletim hattında ben şantiye şefi olarak çalışırsam çalışanların ekat’a ihtiyacı var mıdır. Teşekkürler

    • admin dedi ki:

     Evet teknisyenlerin mutlaka alması gerekmektedir.
     Fakat bildiğim kadarıyla
     Ankara Eğitim ve Sertifikasyon Merkezi
     İzmir Eğitim ve Sertifikasyon Merkezi
     İstanbul Eğitim ve Sertifikasyon Merkezi
     Erzincan Eğitim ve Sertifikasyon Merkezi
     buralarda sadece 34,5kV ‘ya ait eğitim belgesi alabiliyorsunuz. Daha külfetsiz olacaktır. Ama TEDAŞ ‘a ait olduğu için dışarıdan başvuru alıyormu bilmiyorum. Bir araştırıp bizide bilgilendirirseniz memnun oluruz.

 21. B.sinan dedi ki:

  End.msk.lisesi elektronik mezunuyum pano.mon.elekt.tes.ustalik diplamasi aldim. Basvuru yapabilirmiyim.

  • admin dedi ki:

   Sadece elektronik bölümü mezunu iseniz alamazsınız. Ustalık belgenizdeki elkt. ibaresi elektronik mi elektrik mi?

 22. Vedir dedi ki:

  End.msk.lisesi elektronik mezunuyum pano.mon.elekt.tes.ustalik diplamasi aldim. Basvuru yapabilirmiyim.

 23. Barış dedi ki:

  Merhabalar sayın Admin; 34.5 KV ekat belgem var. Bunu 154-380 KV ekat belgesine yükseltmek istiyorum. Ne yapabilirim ? Fiyat ne tutar ? eğitim ne kadar sürer ? Şimdiden teşeşkkür ederim..

 24. Mustafa dedi ki:

  Ekat belgesini sinava girip alamayan varmi arkadaslar.benimde almam gerekli.

  • admin dedi ki:

   Evet sınavlarda az sayıda da olsa belge alamayan başarısız öğrenciler olmaktadır.

   • Mustafa dedi ki:

    Tesekkur ederim admin.ankara tedastan almayi dusunuyorum.avantajlari nedir.kac kv lik kurs veriyorlar.tedastan aldigim belge heryerde ise yararmi.kolay gelsin.

 25. ibrahim dedi ki:

  ben meslek lisesine gidyorum son senem yaşım 17 ekat alabilirmiyim

 26. Ali dedi ki:

  Merhaba admin bn teknik meslek lisesi elektrik-elektronik bölümü, güvenlik sistemleri dalından mezunum. Mezun olunca işyeri açma belgesi diye birşey verildi bize diploma ile birlikte. Ve 3308 sayılı ustalık belgesi ile tanınan haklara sahiptir diye not ibaresi bulunuyor bu belgede. Ben bu belgeler ile (diploma) ekat kursuna katılabilirmiyim.?

  • admin dedi ki:

   Bir kurum ya da kuruluş aracılığıyla EKAT kursuna katılım başvurusu yapabilirsiniz

   • Muhammed dedi ki:

    Merhabalar saygı değer admin
    http://www.tedas.gov.tr/#!tedas_performans_daire_baskanligi_ekat

    Bu linkte güvenlik sistemleri alabilir ibaresi ile ilgili bir kural bulamadık. Bende şahsen bu bölümün mezunuyum almak istiyorum. Eğer bildiğiniz başka bir yöntemle alınıyorsa, nasıl bir yol ile alındığını söylerseniz müteşekkir olurum.
    Boğaziçi elektrik dağıtımında kesme personeliyim, arızaya geçiş sağlmak istiyorum.bana sana ekat veremiyoruz dediler, ancak benim diplomamda var,ustalık belgesi olarak,3308 kanunuda elektrik elektronik güvenlik sistemlerini kapsıyorsa neden tedaş bunu sitesinde yazmıyor. Aklıma takıldı yardımcı olursanız çok sevinirim.

    • admin dedi ki:

     Hocam sorunuzu tam anlayamadım. Sizin mezun olduğunuz bölüm tam olarak nedir?

     • Muhammed dedi ki:

      Elektronik güvenlik sistemler

     • admin dedi ki:

      Elektronik bölümü mezunu EKAT belgesi başvurusu kabul edilmez. Ancak Mesleki (Çıraklık) Eğitim Merkezleri tarafından verilin Elektrik Ustalık belgesi alırsanız EKAT başvurusu yapabilirsiniz.Belge almak isteyen kişiler bağlı bulunduğu il(ilçe) merkezlerinde başvuruda bulunurlar.Kanun ve yönetmeliklere göre kişi doğrudan ustalık sınavına alınır veya ustalık belgesi verilir.

 27. ekat maduru dedi ki:

  hocam lise elektronik myo endüstriyel elektronik mezunuyum hes kumandacı olarak çalışıyorum şimdi şirket ekat için beni göndermek istiyor yanlız ekat vermiyorlar ne yapmam lazım

  • admin dedi ki:

   Elektronik bölümü mezunlarının Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde (EKAT) Yüksek Gerilim (YG) Altında Çalışma İzin Belgesi alma hakkı bulunmamaktadır. Aldığınız eğitim Yüksek Gerilimi kapsamadığı için alamazsınız.

   • Ekatmaduru dedi ki:

    Soç olarak yıllar bu işi yapıyorum bunun bir yolu başka bir antenatifi yokmu

    • admin dedi ki:

     Mesleki (Çıraklık) Eğitim Merkezleri tarafından verilin Elektrik Ustalık belgesi alırsanız EKAT başvurusu yapabilirsiniz.Kanun ve yönetmeliklere göre kişi doğrudan ustalık sınavına alınır veya ustalık belgesi verilir.

 28. Hamit Tahan dedi ki:

  Sabırla herkesin sorularına cevap vererek biz de okuyarak bilgi sahibi olduk. Allah razı olsun.

 29. Rıdvan dedi ki:

  Yaşım 25 ustalık belgem endüstriyel bakım onarım belgesi ve EKART belgesi var bursada yaşıyorum ve iş bulanımıyorum coğu yere başvuru yaptım yok arkdaş ya daha önce elektrik dağtımda 7 sene calışmışlığımda var bu EKART hic bi işe yaranıyor..

  • admin dedi ki:

   EKART değil lütfen önce yazımızı okuyunuz.
   EKAT Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde çalışma belgesi

 30. Veli dedi ki:

  Hayırlı günler. Elektrik Elektronik Mühendisinin HES te çalışabilmesi için odadan 1kv üstü smm belgesini ya da işletme sorumluluğu belgesini alması yeterli midir yoksa EKAT almalı mı? Teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   İyi günler Veli Bey.
   Bu konu birazda çalışma şartlarıyla alakalı.
   Sahada görev yapacaksanız yani şalt sahasına girmeniz gerekecekse mutlaka EKAT belgeniz olmak zorundadır.

  • abdullah avan dedi ki:

   sizin için ekat belgesine gerek yok

 31. Burak POLAT dedi ki:

  Selam Ben Endustri meslek lisesi Ev Aletleri Son Sinif Ogrencisiyim EKATI mezun olunca Alabilirmiyim Universite okumadan .

  Ben Ev Aletleri Ogrenciyim Diye Olmuyorsa
  Eger universite de Elektrik pano Okusam Alabilirmiyim ,?

  • admin dedi ki:

   Üniversite okumanıza gerek yok alabilirsiniz

   • Burak POLAT dedi ki:

    Admin ama ben Ev aletleri Mezunu olacam sıkıntı olmaz dimi

    • samet bey dedi ki:

     1- ekat alıcak arkadaslar ben yeni kurstan geldim BELGEYİ ALACAK ARKADASLAR BELGENİN FİYATI 10 BİN LİRAYIDA BULUP GEÇEBİLİYORDA ONA GÖRE KARAR VERİP ALIN
     2- Belgeyi almak için EML lisesi sadece ELEKTİRİK bölümü olmak şart Elektronik OLMAZ KESİNLİKLE BOŞUNA GELİRSİNİZ. EV ALETLERİ VB BÖLÜMLER OLMAZ KABUL ETMİYORLAR
     3 BİREYSEL GELİNMİYOR ŞİRKET SİZİ GÖNDERECEK HALİYLE ŞİRKET SANA NE FİYAT DERSE KABUL ETMEK ZORUNDASIN
     4 10 BİN DEDİM KURSAA 6 BİN LİRA 2 BİNTL SİGORTAN 2 BİN LİRA HAVA PARASI VERİYORSUN YANİ BUNUDA BİLİN

     • Ufuk dedi ki:

      Peki bu kurs süresinde sirket maaş veriyormu ve ne kadar Teşekkürler

     • harun dedi ki:

      Bende bu belgeyi almak istiyorum. ekat için hangi şirketler gönderiyor yada sen hangi şirket aracılığıyla gittin. bilgi verirsen sevinirim.

     • admin dedi ki:

      Ben zaten kurum personeliyim. Fakat taşeron firmada çalışan arkadaşlarımız var. Hepsi firma aracılığıyla kursiyerlik başvurusu yaptılar

 32. Burak polat dedi ki:

  Admin Ben Meslek lisesi elektrik Ev atletleri son sınıf ogrencisiyim alabilirmiyim

 33. Önder Bayrak dedi ki:

  Slm bu belgeyle trofa bakım için idare kabul ediyormu birde esnafim bu belgeyi nasıl alırım ustalık belgesi var

  • admin dedi ki:

   A.s Önder bey.
   Evet kabul edilir ama bireysel başvuru yaparak eğitime katılmanız biraz zor görünüyor. Bir firma aracılığı ile başvuru yapmaniz gerekiyor. Bireysel başvurular kontenjanla sınırlı olduğundan setgemle görüşmeniz lazım bu konuyu.

   Sitemizde iletişim bilgileri mevcut

 34. Tugau dedi ki:

  Selam benim 34.5 ekat belgem var. 2013 tarihinde aldım ben bunu 154 e çevirmek için nekadar ücret öderim.

 35. Burak polat dedi ki:

  Admin rica etsem bana bir donus yaoarmisiniz ,?
  Admin Ben Meslek lisesi elektrik Ev atletleri son sınıf ogrencisiyim alabilirmiyim
  Lise bittince

 36. admin dedi ki:

  Rica ederim Burak bey

 37. yavuz dedi ki:

  MERHABA.BIR KONU HAKKINDA YARDIM ALMAK ISTIYORUM.
  BIR TESIS ICINDE 1600KVA TRAFO 31,5KV ELEKTRIK KOMPANZASYON PANOSU GIBI BIR IŞLETMEDE ÇALISANLARIN KESICILER VE KOMPANZASYONDA MUDAHALELER YAPMASI ICIN EKAT GEREKIYORMU EĞER GEREKIYORSA BUNU DEVLET NAZARINDA BI KANUN SEKLINDE MADDESI VARMI.var ıse lınk paylasabılırmısınız
  TSK EDERIM IYI CALISMALAR

  • admin dedi ki:

   1kV üzeri Tüm tesislerde EKAT belgesi zorunluğu bulunmaktadır.
   1 – 31,5 kV arası EKAT belgesini Dağıtım şirketlerinden daha uygun fiyatlara alabilirsiniz.
   31,5 kV üzeri gerilimlerde çalışmak için İletim kurumuna başvurmanız gerekmektedir.
   Resmi gazetede yayınlanan gerekli madde konuya eklenmiştir.

 38. Serdar göker dedi ki:

  Ekat belgemi kaybettim süreside doldu ne yapmam gerek bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 39. Mustafa dedi ki:

  Ekat için nezaman eğitim süreci başlıyor hangi ayda pilanli olarak kurs gorecegiz

 40. Ceyhun Çolak dedi ki:

  Mesleki egitim merkezinden almis oldugum Elektrik elektronik pano monitörlu kalfalık belgem var ekat belgesi alabilir miyim

 41. Emre dedi ki:

  Elektrik öğretmenliği mezunuyum bizim EKAT belgesi alma hakkımız varmı?
  FEN ADAMLARININ yayınlamış olduğu yazıda 1500kW 36kv kadar çalışma ve imza yetkimiz olduğu söyleniyor ama daha ayrıntılı bilgi nasıl alabilirim. teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Evet Emre hocam.
   EKAT belgesi alabilirsiniz. 36 kV ‘ya kadar yetkeli olduğunuz da doğrudur fakat YG tesis ve şalt sahaya girmeniz gerekeceğinden bu belgeyi alma mecburiyetiniz bulunmaktadır. İmza yetkisi ile sahada çalışmak (çalışırın yanında bulunmak) farklı şeyler. Belgeyi SETGEM ‘den temin edebilirsiniz.
   Setgeme iletişim ve daha ayrıntı bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.
   https://www.alperweb.com/setgem-soma-ekat-egitim-merkezi/

 42. Mehmet Özkan dedi ki:

  Merhaba admin ben 2006 elektronik mezunuyum. Fakat ösym sitesinde elektrik-elektronik teknolojisi mezunu olarak görünüyorum. Bir de teknik lise mezunu olduğum için 3308 sayılı kanun kapsamında Elektronik olarak iş yeri açma belgem mevcut. Bir arkadaş yorumunda 2008 den önce Elektronik bölümünen mezun olanlar alabiliyor demiş ve kendisi 2005 mezunu olarak almış. Şimdi benim sorum EKAT belgesi alabilmek için şartlarım uyuyor mu ? Hangi belge ile alabilirim.

 43. Kenan tepe dedi ki:

  Elektrik elektronik teknolojisi elektrikli ev aletleri mezumuyum 2012 den buyana ozelbir sirkette elektirik bakim teknisyi olarak calisiyorum sirket ekad belgesi ne bizide yazmislar ben bu sartlarda ekad alabilirmiyim simdiden tesekkurler

 44. Kadir CANAN dedi ki:

  EKAT Belgesi sınavındanki soruları eğitim alırken mi ögreniyoruz yani cevaplarını .. ?

 45. Nurettin keyvanoglu dedi ki:

  merhaba arkadaslar konu hakkında bilgi olan cevap verebilirmi ?
  2011 yılında ekart belgem mevcuttur ekart yenılemeyi de bu ay ıcerısınde tamamladım ankara gölbası egıtım merkezınde benım ekat belgem 36 kva ben 154 kva almak ıcın ne yapmam gerekecek bazı bılgıler duydum 154 kva 5 hafta benım daha önceden belgem oldugu icin bu 2 haftaya iniyor ve ucretıde düşüyor dendi bilgi olan varmı

  • admin dedi ki:

   Merhaba Nurettin Bey
   34,5 kV EKAT Belgesine sahipseniz tekâmül eğitimi dediğimiz 2 haftalık bir saha eğitimine tabii tutularak 154/380 kV EKAT belgesi alabilirsiniz. Ücret konusunu setgem sayfamizdaki iletişim numaralarini arayarak öğrenebilirsiniz

 46. yunus dedi ki:

  Meraba ben Elazigliyim keban ile soma arasindaki fark nedir ?

 47. Cemalettin dedi ki:

  Meslek Lisesi – Elektrik ve Elektronik Teknolojisi – Haberleşme Sistemleri mezunu olanlar EKAT belgesi alabilir mi? Teşekkürler…Kolay gelsin…

 48. Abdulkadir dedi ki:

  Merhaba, yüksek gerilim sistemleri kalfalık belgem var EKAT için yeterli mi yoksa ustalık belgesini de almam şart mı?

 49. Kenan tepe dedi ki:

  Ben onceden de size yorum yapmistim belgeyi alabilirsiniz demistiniz tedas ulastim belgeyi alamasiniz diyor

  • admin dedi ki:

   Bulunduğunuz sayfada 7. madde 2017 yılında yürürlüğe girdi. Gelişmeleri elimizden geldiğince takip ediyoruz. Sanırım siz de 7. Maddede belirtmiş olduğumuz şartlara takıldınız.

 50. Kenan tepe dedi ki:

  Alabilirmiyim sirket gonderdigi taktirde

  • admin dedi ki:

   Kenan bey yazımızın 7. maddesini okuyunuz.
   2017 yılında yürürlüğe getirilen bu madde de derki;
   Elektrik Elektronik Teknolojileri bölümünün sadece aşağıdaki alt dallarından mezun olanlar EKAT belgesine başvurabilir ibaresi getirildi.
   Yüksek Gerilim Sistemleri
   Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü
   Endüstriyel Bakım Onarım

   • Kenan tepe dedi ki:

    Peki bu dallarda kalfalik belgesi ile alabilirmiyiz sizi rahatsiz ediyoruz kusura bakmayin tesekkur ederim.

    • admin dedi ki:

     Ustalık Belgesiyle başvuru yapabilirsiniz. 7. Maddeyi inceleyiniz. Orada hangi bölümlerin ustalık belgesini almanız gerektiği yazıyor

 51. Mert Kıraç dedi ki:

  İyi akşamlar ben rüzgar güllerinde çalışmak için ekat belgesi almak istiyorum rüzgar elektirik santralleri kaç Kw ekat istiyor 36 kv mi 154 mü ?

  • admin dedi ki:

   36 kV Ekat Belgesi Yeterli olacaktır. Fakat çalışacağınız firmaya danışmanızda fayda var. Çünkü trafonun sekonder çıkışı 154 kV ‘dır.

 52. Serhat dedi ki:

  Sevgili admin. Meslek lisesi elektronik bölümünden mezunum. Ekat için baswurabilirmiyim. İlk sene elektrik gördük ama di9lomamda elektronik yazıyor başvuru yapabilirmiyim

 53. Özgen Kula dedi ki:

  Merhaba meslek yüksek okulu elektrik bölümü mezunuyum.herhangi bir imza yetkim varmı ve esat için sadece 1 kereliğinemi sınav şansımız var yani esat eğitimi gördük ancak sınavda başarısız olduk diyelim birdaha başvurup alma şansımız olmuyormu? Oluyolarsa ilk seferinde ödediğimiz kurs ücreti boşamı gidiyor?

  • admin dedi ki:

   https://www.alperweb.com/setgem-soma-ekat-egitim-merkezi/

   Yukarıdaki sayfanın en alt kısmında eğitimi veren kuruluşun iletişim bilgileri ve telefon numaraları bulunmaktadır. Ücret ile ilgili güncel bilgiyi arayarak öğrenebilirsiniz. Meslek yüksekokulu mezunu iseniz Tekniker ünvanı alır ve Teknikerin bütün imza yetkilerine sahip olursunuz. Ekat belgesi alma hakkınız da vardır. Sınavda kalacağınızı da düşünmüyorum. Öyle zorlu bir sınav değil.

 54. Emrah dedi ki:

  Merhaba benim yaklaşık 11 yıldır 34.5 ekat belgem var.bu aralar trafo merkezlerinin tabloculuk işi için 154 ekat almak için başvurmayı düşünüyorum. Sorum şu 154 ekatı aldığımızda 34.5 ekatı da kapsıyor mu yani 154 ekat belgesi ile yine dağıtım şirketlerinde arıza onarım bakım servislerinde calisabilirmiyim.Ayrica bende 5 hafta lik eğitime mi katılacağım.teşekkür ederim

  • admin dedi ki:

   Alacağınız yeni EKAT belgeniz 1kV ile 750kV arasında bulunan bütün tesislerde geçerlidir. Eğitiminiz sadece 2 haftalık saha eğitimiyle tamamlanacaktır.

 55. ahmet yüksel dedi ki:

  2017 ekat şartları açıklanmış orada elektrik ve elektronik mezunları için, kırmızı baskılı ekat çalışma belgesi ve mavi baskılı ekat çalışma belgesi diye sınıflara ayrılmış
  bunu araştırıp açıklarmısınız lisede anadolu teknik lisesi elektronik mezunuyum, myo endüstriyel elektronik mezunuyum ekat alabilirmiyim

 56. Erdinç dedi ki:

  Hocam merhaba ekat belgemin süresi 2 gün önce doldu BOTAŞ calisaniyim eski tedas arıza ekiplerindenim şimdi başvuru kurum araciligiyla yapilacak fakat 2017 eğitim donemleri arastirdim bulamadim tahmini eğitime ne zaman katılabilirim. EĞİTİM dönemleri Erzincan için hangi aylardadir . Şimdiden teşekkür ederim

 57. Salih dedi ki:

  Öncelikle selam aleykum ben 4 yıllık açıktan elektrik elektronik bölümü okuyorum yeni sene son ordan alacagim belgeyle basvuru yapabilirmiyim bir takim duyumlar aldim artik lise ve denkleri basvuru yapamiyor deniliyor simdiden tesekkurler

  • Salih dedi ki:

   Ekat hakkında detayli bilgiyi nerden alabilirim

  • admin dedi ki:

   Lise ve dengi okullar EKAT belgesi alabilir. Yönetmelikte her hangi bir değişiklik yok. Sizin bölümünüzün ekat belgesi alma hakkı vardır

 58. mustafa dedi ki:

  mrb ben şu anda hesde kumanda operotörü olarak çalışmaktayım ama benim ekat belge almam gerekiyo şirket almaya pek yanaşmıyo ben lise elektrik bölümü mezunuyum ünüversite ise endüstriyel elektronik mezunuyum benim kendim almam gerekiyo nasıl ve nerden alabilrim bana yardımcı yardımcı olursanız çok menmun olurum

 59. mustafa dedi ki:

  Suan brn mrlek lisesi son sinifim sirket’e kaydedicem ama sinavi veya sozluyu gecemicem diye korkuyom ve bunu telafisi yok + tek sinav hakkiymis diye biliuorum yani bu durumda orda bize hic yardimci olamazlarmi.

 60. Ali arık dedi ki:

  Slm ben teknik lise endüstriel bakım onarım mezunuyum almam mümkün mü acaba ekat belgesini şirket gönderse dahi alabilirmiyim by bölümle

  • admin dedi ki:

   7. Madde de resmi olarak açıklanmıştır. Alabilirsiniz. Lütfen yazımızın 7. maddesini okuyunuz.

 61. FARUK ONAR dedi ki:

  SELAMLAR ADIM FARUK SOMA`DA YAŞIYORUM DAHA ÖNCEDEN 34.5 BELGESİ SAHİBİYİM. 154 E ÇEVİRMEK İÇİN NE YAPMAM GEREKİR SADECE DERS ALICAM NEKADAR TEŞEKKÜR EDERİM.

  • admin dedi ki:

   Sadece 15 günlük saha eğitimi alacaksınız ders değil. SETGEM ile görüşün Öğretmen evinin hemen arkasında

 62. Hasan Hilmi Demirci dedi ki:

  Selamlar,Meslek Lisesinden Elektrik ve Elektronik Pano Montörü Kalfalık Belgem var. Açık lise okuyorum EKAT için şanşım varmıdır?

 63. Hasan Hilmi Demirci dedi ki:

  Selamlar,Meslek Lisesinden Elektrik ve Elektronik Pano Montörü Kalfalık Belgem var. Açık lise okuyorum EKAT için şanşım varmıdır?

  • admin dedi ki:

   Sayfa sonunda yönetmelik maddeleri var. Orayı dikkatli okursanız pano monitörlüğü bölümü geçiyor.

 64. Sefa dedi ki:

  Lise elektrik elektronik bolumu mezunuyum herhangi bi elktrikcide calissam ekat belgesi alabilirmiyim

  • admin dedi ki:

   Tam teşekküllü üretim santrallerinde ya da teiaş tedaş gibi kurumlara bağlı çalışan taşeron firmalar tarafından gönderilirseniz alabilirsiniz.

 65. mustafa dedi ki:

  ekat belgesi olupta engelli bir insan bu işte çalişabilir mi engeli sadece kulaktan olan bir kişiden bahsediyoruz ceapınızı bekliyorum .

 66. sefa dedi ki:

  Merhaba ben elektrik elektronik mezunuyum alanım elektrikli ev aletleri ekat belgesi alırmıyım cevap verirseniz sevinirim Teşekkürler..

 67. emre yavuz dedi ki:

  hayırlı günler herkese admin 2 yıl önce istanbul tuzladan 1 aylık eğitimle aracı şirket tarafından ekat 34.5 belgesi aldım Tedaş tan şuan Teiaş şalt ….(manevracı) sahasına girmek için uğraşıyorum allahın izniyle ama tedaştan aldığım için tekamül eğitimi allıp 2 hafta 34.5 ekatımı 154 yapamıyacağım söylendi nasıl bir yöntem izlemeliyim

  teşekkürler..

  • emre yavuz dedi ki:

   kafayı yiyeceğim net bir bilgi yok çanakkalede yaşıyorum somaya mı gitmem lazım illa lütfen anlayan birisi yardımcı olsun bir yol göstersin

   • admin dedi ki:

    Evet EKAT belgesi alabilmeniz için SOMA ‘ya gitmeniz gerekiyor

    • Emre yavuz dedi ki:

     Yani 34’5 tedaştan almış olmam birşeyi değiştirmez mi bunu içinde şirketin aracı olması şartmı ?

     • admin dedi ki:

      Böyle bir şart yok fakat şirket yollamazsa sıra usülüne göre değerlendiriliyor ve size uzun zaman sonra dönüş sağlarlar. Şirket yollarsa hemen eğitime başlıyorsunuz.

  • admin dedi ki:

   SETGEM eğitim merkezine vardığınızda idari personelle görüşerek konuyu anlatınız. 2 haftalık eğitimin yeterli olduğunu söyleyeceklerdir.

   • emre yavuz dedi ki:

    malesef hocam setgemi aradım eğitim birimi ile görüştüm ekatınız tedaştan olduğu için yükseltemezsiniz sıfırdan almanız gerekir dediler. yalan oldu böyle düşünen arkadaşlar da arayıp sorabilir 34,5 Tedaş ekat somada 154. kv yükseltilemiyor bi şekilde halledilir diyen varsa bizde yardımcı olsunlar hayırlı akşamlar..

 68. Abdullah dedi ki:

  154 ekat belgesi almak istiyorum bu konuda yardımci olabilecek bir şirket lazım nasıl bulabilirim

 69. ufuk01 dedi ki:

  Mrb ben önlisans Endüstriyel Elektronik Bölümünden mezunu Ekat belgesi alabilirmiyim??

 70. Ahmet Çiçek dedi ki:

  Merhaba ben elektrik elektronik pano monütörluğü lise son sinif ogrencisiyim ekat belgesini kendim alabiliyormuyum

 71. Murat suna dedi ki:

  Merhaba 31,5 ekatım var. Bunu 154kv ekata yükseltmek istiyorum. Bu eğitimlerden hangisine girmeliyim? Bireysel başvuru varmı?

 72. Abdullah dedi ki:

  Euaş Tan 380 Kv Ekat belgesi almak istiyorum bu belgeyle iş bulma şansım ne kadardır bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmisiniz

 73. Volkan yildiz dedi ki:

  Admin bey
  154 kw ekat belgesi almak istiyorum
  Tam olarak kaca mal oluyor .
  Iyi gunler

 74. Furkan dedi ki:

  Ben elektrik elektronik güvenlik sistemleri dali mezunuyum sirketim ekata yollayacak ama dalim tutmuyor. Ekata gidebilmek icin ne yapmam gerekir.bide benim is yeri acma belgem var bu belge ustalik belgesi yerine gecer mi

  • admin dedi ki:

   İşyeri açma belgeniz ustalık belgesi yerine geçmez.
   Ustalık belgesi alarak EKAT ‘a başvuabilirsiniz.

 75. Bekir DEMİR dedi ki:

  Slm ben orta öğrenim mezunuyum ama tehlikeli ve çok tehlikeli islerde elektrik tesisatı ve pano monitörü belge var bu belge ile (EKAT) belgesi alabiliyormuyum

 76. HAMZA dedi ki:

  merhabalar 2007 meslek yüksek okulu BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ MEZUNUYUM bireysel kendi imkanlarımla bu belgeyi alabilirmiyim.

 77. Senol dedi ki:

  Elektirik elektronik bölüme elektrikli ev aletleri dalı mezunuyum ekat belgesi alabilirmiyim

  • admin dedi ki:

   2009 yılı öncesi “Elektrik” Bölümü mezunları
   2009 yılı sonrası Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin, Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanından: Yüksek Gerilim Sistemleri, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü ve Endüstriyel Bakım Onarım, bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar
   Meslek Yüksek Okullarının “Elektrik”, “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” ile “Elektrik ve Enerji” bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar, (Denklik belgesi ibraz edilmesi şartı ile diğer elektrik-elektronik bölümü mezunları da katılabilir)
   Yukarıda Bahsi geçen bölümlerde ustalık belgesi olanlar

 78. Furkan dedi ki:

  Ben elektrik elektronik güvenlik sistemleri dali mezunuyum sirketim ekata yollayacak ekat belgesi alabilirmiyim

 79. Mehmett dedi ki:

  İyi günler ben Elektrik bölümü Elektrikli ev aletleri dalında okudum liseyi bu belgeyi alabilir miyim ?

 80. Emre dedi ki:

  Arkadaşlar teiaş ta tablocular ne iş yapar ve maaşları ne kadardır bilgisi olan paylaşabilirse sevinirim vardiya mesai gibi bilgileri

 81. Sedat dedi ki:

  Bu belgenin sınıfları varmı Örneğin 36kw için ayrı 154 kw için ayrı benim ekat belgem fakat yeni işe başladığım yer trafo işletmeciliği için yeterli değil yükseltmek için Manisa sormaya gondereceklerini söylediler detayli bi aciklama yapsrmisiniz?

 82. halil dedi ki:

  özel sektörde elektrik teknikeri olarak çalışmaktayım.Ekat belgesi almam için ne yapmam gerekir

  • admin dedi ki:

   Mezun olduğunuz bölüm veya ustalık belgeniz listede bulunan bölümler içerisindeyse şirket sizi gönderebilir ve belgenizi alırsınız.

 83. Ugur dedi ki:

  Merhaba ben enerji sistenleri mühendisliği okuyorum bu belgelerden herhangi birini alabiliyormuyum acaba yardimci oldugunuz ićin simdiden tesekkurler
  Saygilarimla

 84. Cihan dedi ki:

  Ekat belgesi almak için nereye başvurusu yapmalıyız

 85. Cihan dedi ki:

  Ekat belgesi için başvuru ne zamandır

 86. Samet dedi ki:

  Sorum şu 2012 elektrik pano montajı monutorlugu mezunuyum 2 sene myo elektronik okudum şuan da mali müşavir in yanında çalışıyorum muhasebeci olarak başvuru evrakların da şöyle bi ibaere var Kursiyere ait SGK Bildirgesi (firma adına yapılan başvurularda istenecektir) ben bu belgeyi nasıl alaçam şuan muhasebeci de sigortam gözüküyor sorum illa elektrik üstüne olan bir yerden mi başvuru yapacağım ben çünkü kurum un vergi numarsı nı istiyor ön başvuruda ama çalıştığım iş muhasebe 154kv/380 v ekart belgesine nasıl başvuru yapacağım yardım olursanız sevinirim

  • admin dedi ki:

   Bilemiyorum Samet bey. Elektrik dalında çalışmıyorsanız belgeye neden ihtiyacınız olacak.

 87. Samet dedi ki:

  Admin bi cevap yazabilir misiniz lütfen

  • admin dedi ki:

   Elimizden geldiğince herkese cevap vermeye çalışıyorum. Yorumları okursanız hak vereceksiniz.

 88. blue dedi ki:

  2005 E.M.L elektronik mezunuyum….

  meslek alanı : ELEKTRIK-ELEKTRONIK TEKNOLOJİSİ

  meslek dalı :YÜKSEK GERİLİM SİSTEMLERİ

  yukarıda bahsetmıs oldugum USTALIK belgesini VERİRLERMİ

  …verirlersede

  SOMA egitim merkezine şirket aracılıgıyla basvuru yapabilirmiyim IŞIKLAR değil SOMA154 kw

  BAŞVURUSU YAPILABİLİNİRMİ…..

 89. kenaN dedi ki:

  merhaba admin bey
  ben elektronık bölümü mezunuyum .elektrik elektronik teknolojisi
  (yüksek gerilim sistemleri ) ustalık belgesi aldım ışıklardan 2013 de

  34,5 süresi bittti bitecek

  suan calısmıs oldugum enerjı üretim santralı var…sırket yollasa kabul ederlermi beni 154 kw ekata

  elektronik bölümü mezunu oldugum için

  • admin dedi ki:

   Elektronik bölümü kabul edilmiyor fakat ustalık belgenizin olduğunu bir söyleyin ustalık belgesini kabul edebilir SETGEM

   • Kenan dedi ki:

    Admin bey sordun aldigim cavap su sekilde ….KUVVETLİ AKIM TESİSLERİNDE ÇALIŞMA BELGESİ alabilirsiniz ekat alamazsiniz…burda ne demek istendi ki ??? Trafo egitimi alamazsini vs dedi…ama KUVVETLİ AKIM TESİSLERİNDE ÇALIŞMA BELGESİ alirsiniz dedi

 90. Fatih özdemir dedi ki:

  Merhaba hocam elektirik enerjisi iletim üretim ve dagıtım okuyorum Elektrik ustalık belgem var okulu bitirmeden de ustalık belgemlede e kat belgesi alabilirmiyim? Tesekkürler ederim simdisen

 91. Emre dedi ki:

  Merhaba admin bey yapılan yorumları okudum lisede makine bölümü mezunuyum kendi imkanlarımla elektirik ustalık belgesi aldım ekat alma imkanım olurmu yardım ederseniz sevinirim tesekkurler…

 92. Ahmet dedi ki:

  Elektirik sertifikasıyla alabilirmiyiz

 93. Ahmet dedi ki:

  Elektrik sertifkasıylada ekat alınabiyormu admin bey bi yardımcı olurmusunuz

 94. Ramazan dedi ki:

  4ay önce yatrdim kurs ucreti 14.500tl Lise elektrik- elektrik tesist ve pano monitorculugu meslek yuksek okulu ise elektrik enerni olmasi gerekiyo diger turlu biraz zormuss

 95. Yalçın41 dedi ki:

  Syn admin; şimdi 2007 de EKAT aldım, 2012 de yeniledim Tuzla’da, şimdi 2017 yiz, takriben 5/6 ay süresi doldu,çalıştığım yerden ayrılıp yeni RES de panocu olacağım,
  Sormak istediğim şu ; EKAT ın günü geçti, burada bu işe başlamak için problem çıkartırlar mı? Güncel değil bu gibisinden?

  Yada başlayınca müsait zamanda yenileme için gönderirler muhtemelen diye düşünüyorum, sonuç itibari ile çalıştığım kurum da 2000 personelini 1500 ekatlı personeli var bunun minimum %25/40 arası güncel değil

  • admin dedi ki:

   Sorun olacağını zannetmiyorum. Güncel tarihli almanız için 10 günlük bir tekamül eğitimine gitmeniz gerekli

 96. Ahmet dedi ki:

  MEB elektrik kursundan elektrik sertifikasi aldim gecerli oluyormu ?

 97. Rüstem dedi ki:

  Merhabalar benim.yuksek gerilim üzerine ustalık belge var bu belge EKAT almama yeterli mi yeterli ise bireysel olarak baş vurabiyormuyum

  • admin dedi ki:

   2009 yılı öncesi “Elektrik” Bölümü mezunları
   2009 yılı sonrası Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin, Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanından: Yüksek Gerilim Sistemleri, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü ve Endüstriyel Bakım Onarım, bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar
   Meslek Yüksek Okullarının “Elektrik”, “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” ile “Elektrik ve Enerji” bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar, (Denklik belgesi ibraz edilmesi şartı ile diğer elektrik-elektronik bölümü mezunları da katılabilir)
   Yukarıda Bahsi geçen bölümlerde ustalık belgesi olanlar
   Bireysel başvuru kabul edilir fakat sizi çağırmaları 3-5 yılı bulabilir. Firmalara öncelik tanınıyor

 98. Remzi dedi ki:

  Selam hocam ben 2012 elektronik teknolojisi myo mezunuyum e kart belgesi alabilirmiyim

  • admin dedi ki:

   Alamazsınız
   2009 yılı öncesi “Elektrik” Bölümü mezunları
   2009 yılı sonrası Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin, Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanından: Yüksek Gerilim Sistemleri, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü ve Endüstriyel Bakım Onarım, bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar
   Meslek Yüksek Okullarının “Elektrik”, “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” ile “Elektrik ve Enerji” bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar, (Denklik belgesi ibraz edilmesi şartı ile diğer elektrik-elektronik bölümü mezunları da katılabilir)
   Yukarıda Bahsi geçen bölümlerde ustalık belgesi olanlar

 99. Ali yeter dedi ki:

  Ben Eml elektrik elektronik güvenlik sistemleri mezunuyum ekat belgesi alabilirmiyim hocam cevap verirseniz çok sevinirim

 100. ismet dedi ki:

  hocam benim belgem vardı fakat cuzdanımla bırlıkte calındı tekrar nasıl alabılırım ssaygılar

  • admin dedi ki:

   Belgeyi aldığınız yere bir dilekçeyle başvurarak isteyebilirsiniz. 15 gün içerisinde tarafınıza gönderilecektir

 101. zafer demirkıran dedi ki:

  sayın admin
  Ben jeneratör ustasıyım 10 kva dan 1750 kva kadar jeneratör bakım onarım montaj demontaj yapmaktayım ekat belgesi gereklimi.?
  cevap için şimdiden teşekkür ederim.

 102. barış dedi ki:

  Anadolu üniversitesi acık ogretım fakultesı elektrık uretım dagıtım mezunları cıkarabılıyor mu

 103. recep dedi ki:

  ben 2011 elektrik elektronik bölümü güvenlik sistemleri mezunuyum. EKAT alabilmek için ustalık belgesi almam gerekiyor mu dört senedir hes de calısıyorum kumanda operatörü olarak

 104. Sezer dedi ki:

  Merhaba admin ben Soma Endüstri Meslek Lisesi’nde elektrik-elektronik bölümü/yüksek gerilim dalı lise son sınıf öğrencisiyim,Soma Torku Termik Santral’de de staj yapıyorum,santraldeki çalışanlar ekat belgesini 3600 lira civarında olduğunu söylüyorlar.Doğru mu?

  • admin dedi ki:

   Sezer bey 3600 sanırım eski rakam şu an daha yiksek diye tahmin ediyorum. Zaten aynı ildeymişsiniz gidip bir görüşün net rakamı inanın şu an bilemiyorum. Öğrenirseniz bizimle de paylaşın lütfen

 105. tugay dedi ki:

  kolay gelsin . ben elektrik-elektronik /bobinaj bölümü mezunuyum ekat alabilmem için ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

  • admin dedi ki:

   Alamazsınız

   2009 yılı öncesi “Elektrik” Bölümü mezunları
   2009 yılı sonrası Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin, Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanından: Yüksek Gerilim Sistemleri, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü ve Endüstriyel Bakım Onarım, bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar
   Meslek Yüksek Okullarının “Elektrik”, “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” ile “Elektrik ve Enerji” bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar, (Denklik belgesi ibraz edilmesi şartı ile diğer elektrik-elektronik bölümü mezunları da katılabilir)
   Yukarıda Bahsi geçen bölümlerde ustalık belgesi olanlar

 106. MEHMET dedi ki:

  Merhabalar ,ben ön lisans mezunuyum ve bu 3 senedir inşaata çalışmaktayım bölüm elektrik ustasıyım ama benim ustalık belgem yok ve meslek lisesi mezunu değilim e kat Belgesi alabilir miyim

  • admin dedi ki:

   Meslek Yüksek Okullarının “Elektrik”, “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” ile “Elektrik ve Enerji” bölümlerinden herhangi birinden mezun olanlar EKAT belgesi alabilirler

 107. Recep dedi ki:

  Anadolu lisesi mezunu olmak olur

 108. Recep dedi ki:

  Anadolu lisesi mezunu olmak olurmu

 109. barış dedi ki:

  merhaba 2007 yılı end elektronik mezunuyum şuan edevletten baktığımda eletronik teknolojisi olarak çıkıyor ekat alabilirmiyim
  veya nasıl bi ustalık belgesi alsam alabilirim

  • admin dedi ki:

   Şuanki mezuniyet belgenizle EKAT başvurusunda bulunamazsınız. Bulunduğunuz ildeki çıraklık eğitim merkezine danışabilirsiniz

 110. Adem dedi ki:

  Ben 9 yildir 34.5 tedas tan alinma ekat belgesine sahibim. Bu belgemi 154 kv yukseltmk istedigimi soma egitim kursuna ilettim fakat belgemin gecersiz oldugunu ve yeniden egitim almam gerektigini soyledir. Bu nasil bir mevzuattir. Ayrica ekat yonetmeligi diyorki fazlar arasi 1000 volt ve uzeri yuksek gerilim olarak kanunlasmis ama 34.5 154 380 bin volt gibi ayrimlar neden yapiliyor vu tezat bir durum degilmidir.meslektaslariniza eziyet ve ek külfetler nden getirilmektedir. Nasil kanun nasil yonetmelik anlamis degilim. Cvbniz icin simdiden tesekkurler

 111. Adem dedi ki:

  Ben 9 yildir 34.5 tedas tan alinma ekat belgesine sahibim. Bu belgemi 154 kv yukseltmk istedigimi soma egitim kursuna ilettim fakat belgemin gecersiz oldugunu ve yeniden egitim almam gerektigini soyledir. Bu nasil bir mevzuattir. Ayrica ekat yonetmeligi diyorki fazlar arasi 1000 volt ve uzeri yuksek gerilim olarak kanunlasmis iken 34.5 154 380 bin volt gibi ayrimlar neden yapiliyor bu durum yönetmelige aykiri degilmidir. meslektaslariniza eziyet ve ek külfetler neden getirilmektedir. Nasil kanun nasil yonetmelik anlamis degilim. Cvbniz icin simdiden tesekkurler

 112. Yıldıray dedi ki:

  Ben lise elektrik pano monutmonutorlugu yüksek okul da ise elektronik haberleşme mezunuyum ek hat alabilirmiyim

 113. SERVET dedi ki:

  Admin merhaba,
  Yukarıda bir yazınızda Elektrik mühendislerinin 34,5kva kadar EKAT belgesine ihtiyaç olmadığını yazmıştınız.
  Bununla ilgili yasal mevzuatı nereden bulabiliriz.
  Yardımcı olursanız sevinirim.Selamlar.

 114. Gökhan dedi ki:

  Arkadaşlar burada eksik olan bir bilgiyi eklemek isterim.Adminin defalarca söylediği gibi Meslek Liselerinin Elektrik Elokronik Teknolojisi Alanı Elektronik ,Haberleşme sistemleri v.b. Bölümlerinden mezun olanların Ekad başvurusu alınmaz.Benim gibi bu durumda olan kişiler ilk önce örneğin ben Haberleşme sistemleri Ustalık belgesi alacağım.Daha sonra aldığım bu belge ile tekrar Başvurup fark derslerin teorik bölümün pratik sınavlarına girerek Elektrik Pano montörlüğü Ustalık belgesini alacağım.Bu yönerge bizim gibi mağdurlar için yeni çıktı.Aslında bizim işyerine gelen elektrik panoda okuyan stajyerlerin elektrik bilgisine bakıyorumda şahsen benim aldığım eğitimin yanından geçemezler ama kanun kanundur sonuçta

 115. hail dedi ki:

  merhabalar…2005 Anadolu teknik lisesi endüstriyel elelektronik bolumunden, 2007 yılında da endüstriyel elektronik önlisans programndan mezun oldum…HES için EKAT belgesi alabilirmiyim..şimdiden teşekkür ediyorum..

 116. mehmet dedi ki:

  merhaba ben meslek lisesi elektrik-elektronik güvenlik sistemleri mezunuyum ekat belgesi alabilirmiyim

 117. Ahmet ÖZKAN dedi ki:

  Admin s.a şimdi ben elektrik ve enerji bölümü alternatif enerji kaynakları teknoloji sin de okuyorum soma yı arıyom biri alırsınız diyor biri alamassınız diyor
  ama yukarıda elektrik ve enerji yazıyor valla anlamadım ben
  ama garanti olsun diye çıraklığa da yazıldım pano monütörlüğü ne yada onu yerine yüksek gerilim sistemlerine mi yazılsaydım ki
  şimdiden sağol adamsın 🙂

  • admin dedi ki:

   7. maddenin 3.fıkrasında yer alıyor bölümünüz. Bu madde resmi gazeteden alınmıştır. Her hangi bir ek bölüm okumanıza gerek kalmadan alabilirsiniz.

 118. Talha dedi ki:

  Sakarya Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunuyum, 2017 de mezun oldum. Bu belgeyi almama gerek varmı. Yoksa bu belgeyi sorana ne cevap vermem gerek. Çünkğ mezun olurken kimse bana böyle bir belge vermedi.

  • admin dedi ki:

   Bu belge saha çalışmaları ile ilgili bir belgedir. Yüksek gerilim şalt sahalarında büro içerisinde çalışsanız dahi bu belgeyi almanız gerekmektedir. Ne yazık ki bu belgeyi üniversiteler verememektedir. Bu yüzden size sorulduğunda olmadığını belirterek, gerek görüldüğü taktirde gönderirseniz alırım demeniz uygundur. Başvurunuzu kabul eden şirket eğer yüksek gerilim tesisi ise sizi gönderecektir.

 119. Halil dedi ki:

  Sayın Admim,
  Bir sorum olacak. 28/06/2004 End.Meslek Lisesi Elektronik mezunuyum. EKAT belgesi alacağım Mezuniyet bölümüm yeterli olmadığı için “Elektrik Ustası” belgesi istenmektedir. Elektirik Ustalık belgesini hangi bölümde almam gerekiyor. Tesisatmı, Panomu?.. Yani EKAT belgesine müracat için hangisini almam gerekiyor.
  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • admin dedi ki:

   Yüksek Gerilim Sistemleri, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü ve Endüstriyel Bakım Onarım

   • SEDAT dedi ki:

    Benim ustalık belgem var ama şuan bununla müracaat edemeyeceğimi belirtiyorlar, 4 ay önce başvuruda bulunduk o zaman oluyordu sıra gelene kadar bizim ustalık belgesi yalan oldu mağdurum şuan. Bunu kendi kafalarına göremi belirliyorlar mesleki eğitim kurumları bu konu hakkında bize bilgi gelmedi diyorlar.

   • Alparslan dedi ki:

    2016 yılında Elektrik ve Enerji sistemleri bölümünden mezun oldum
    EKAT belgesi almak istiyorum ama bu belge için şöyle bir duyum aldım onu sormak için rahatsız ediyorum kusura bakmayın 31kv ve 154kv olmak üzere 2 ye ayrılıyormuş ve 31kv olanın fiyatı 5-6 bin tl
    154kv olan ise 15-16 bin tl diyorlar bu gerçekten böylemi bi bilginiz varmı şimdiden teşekkür ederim

    • admin dedi ki:

     Evet. Çalışacağınız kuruma göre belge alıcaksınız. Örneğin TEDAŞ için 31kV yeterli iken TEİAŞ veya Üretim Santralleri için 154kV belge almanız gerekmektedir.

 120. Alparslan dedi ki:

  2016 yılında Elektrik ve Enerji sistemleri bölümünden mezun oldum
  EKAT belgesi almak istiyorum ama bu belge için şöyle bir duyum aldım onu sormak için rahatsız ediyorum kusura bakmayın 31kv ve 154kv olmak üzere 2 ye ayrılıyormuş ve 31kv olanın fiyatı 5-6 bin tl
  154kv olan ise 15-16 bin tl diyorlar bu gerçekten böylemi bi bilginiz varmı şimdiden teşekkür ederim

 121. Nazım dedi ki:

  Merhaba,
  2014 yılında İstanbul Kumburgazdan aldığım Ekat 154kv belgem var. Yalnız Trafo merkezinde çalışmam için belgemi Somadan tamamlamam mı gerekiyor, eğer öyle ise bu eğitimin süresi nedir. Gerekli midir ? teşekkürler

 122. Ugur arslan dedi ki:

  Mrb 2009 yili elektrik elektronik teknolojileri bolumu elektirikli ev aletleri bolumu mezunuyumbir de halk egitim merkezinden tehlikeli ve cok tehlikeli islerde yuksek gerilim sistemleri diye bir sertifika aldim bu sertifika ile ekat ala bilirmiyim

 123. Ali deniz dedi ki:

  Ben elektrik önlisan menzunuyum ekart belgesinni beni bisirket yönlendirmeden alabiliyormuyum yukarida alabiliyorsunuz diyo ama aradin bi sirket yonlendirmeden alamassiniz diyolar alabiliyormuyum ala biliyorsam internetten bas vuru yapa biliyormuyum

  • admin dedi ki:

   Alabilirsiniz fakat sıraya konuyorsunuz ve şirket başvurularının öncelik hakkı var bu yüzden sıra size hiç gelmiyor, çünkü şirketler her dönem persone yolluyor.

 124. Murat dedi ki:

  Firat Universitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunuyum, 2016 de mezun oldum.34.5 kv trafosu iceride olan ruzgar turbinli rüzgar elektrik santrallerinde calismak icin ekat belgesi almama gerek varmı.

 125. Ali asaf dedi ki:

  Merhaba
  Ben 2010 yılında soma teiaş tan ekat belgesi aldım. Bizim kurum bu tarihten itibaren bizi yenileme için hiç bir yere göndermedi bize somadan alınan ekat belgelerinin süresiz olduğunu ve yenilemeye gerek olmadığını söylüyorlar. Fakat soma haricinde Alınan tüm ekat belgelerinde 5 yılda bir güncellenmesi gerekiyor böyle bi durum varmıdIr acaba?

 126. Tugay dedi ki:

  2012 elektrik-elektronik-bobinaj bölümü mezunuyum ekat belgesi alabilir miyim ve ne yapmam gerekiyor

 127. bedriye dedi ki:

  Elektronik Mühendisliği bitirenler alabilirmi?

 128. Cemalettin dedi ki:

  Endüstri Meslek Lisesi 2007 yılı elektronik mezunu biri, MEB elektrik-elektronik teknolojileri alanı endüstriyel bakım onarım denklik belgesine sahip ise EKAT belgesini alabilir mi? Alamaz ise 5,5 yıl elektrik firmalarında çalışması bulunduğundan elektrik ustalık belgesi alıp EKAT belgesi almaya hak kazanabilir mi?

 129. Cemalettin dedi ki:

  Enerji Nakil Hattı direklerinde (34,5kV, 154kV, 380 kV) çalışabilmek için ayrı bir EKAT belgesi var mıdır? Ya da TEİAŞ’tan alınan EKAT belgesi dışında enerji nakil hattı direklerinde çalışabilmek için ayrı bir eğitim alınıyor mu?

 130. Serdar dedi ki:

  Merhabalar, eğitime gitmiş ve yazılı sınavı geçmiş birisi özel şirkette çalıştığı için sözlü sınavı olmamış bu kişinin ve aradan uzun süre geçmiş işinden istifa etmiş şirket bu bu çalışanına aldırdığı belgeyi iptal ettirebilirmi, hakkı varmı ve sözlü sınav olmadığı için belge denilen neyse alınabilirmi eğitim görmüş kişilerin hakları nelerdir.

  • admin dedi ki:

   EKAT belgesinde sözlü sınav yapılmaz. Belgeyi veren kurumdan başkası iptal edemez.

   • Mustafa dedi ki:

    Kolay gelsin 3 ay önce somada ekat eğitimi aldım yazılı sınavı geçtim fakat sözlü sınavda 2 kez kaldım bölge 3. Şansımın olduğunu söylediler mağdur durumdayım verdiğim para yanacak mı ? 3. Hakkım olucak mı ? bilginiz için şimdiden teşekkür ediyorum

 131. EMRE dedi ki:

  İSTANBUL KUMBURGAZ VEYA MANİSA SOMADAKİ TEİAŞ EĞİTİM MERKERZİ ARASIN DA NE FARK VAR İSTANBUL KUMBURGAZDA ALINAN BELGE TEİAŞ DA GEÇERLİMİ HANGISI BELGESİ DAHA IYIDIR BİLGİLENDIRE BILIRMISINIZ ?

  • admin dedi ki:

   Manisa Soma 400kV Tesislere Kadar geçerli En Yüksek EKAT belgesidir. Ülkemizdeki her yerde geçerlidir.

 132. EMRE dedi ki:

  İSTANBUL KUMBURGAZ VEYA MANİSA SOMADAKİ TEİAŞ EĞİTİM MERKERZİ ARASIN DA NE FARK VAR İSTANBUL KUMBURGAZDA ALINAN BELGE TEİAŞ DA GEÇERLİMİ HANGISI BELGESİ DAHA IYIDIR BİLGİLENDIRE BILIRMISINIZ ?

 133. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar, bir firmanın baca atık ısısından elektrik üreten santralinde operatörlük yapıyorum. 6.3 kv elektrik üretiyor. Otomatik senkranizasyonlu. Sadece elektrik üretimiyle ilgileniyoruz. Kimya mezunuyum. Benim Ekat belgeli çalışma gibi bir zorunluluğum varmıdır ?. İşveren böyle bir zorunluluk olmadığını ,bizim manevra yapmadığımızı söylüyor. İşgüvenliği açısında sıkıntı oluşturur mu ? Teşekkür ederim .

  • admin dedi ki:

   Kimya mezunuysanız zaten bu belgeyi alma hakkınız yok. Gerekli olduğunu da sanmıyorum. İyi çalışmalar dilerim

 134. Kadir dedi ki:

  Elektrik elektronik muhendisyim trafo merkrzlerinde calismak istiyyorum ekat belgesi sart mi ..yeni acilan trafi merkezlerinde ekat siz calisilabilir diye bi haber duydum ne kadar dogru bilgi verirseniz sevinirim…

  • admin dedi ki:

   Ekat Belgesi almanız mecburidir. Yeni açılan iş yerlerinde şalt sahasına çıkmamak kaydı ile işyeri açılış tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde Ekat Belgenizi almak zorundasınız.

 135. Emre dedi ki:

  Merhaba admin bey . Ben güneş enerji santralinde çalışmak için ekat belgesi almam gerekiyor çalışacağım yer belediye belgeyi almam için onların göndermesi gerekir mi ? bir diğer husus yukarda vermiş olduğunuz eğitimlerden hangisini kapsar benim çalışacağım santral (5Mwh) . Teşekkür ederim.

 136. serdar dedi ki:

  1995 myo elektrik bölumu mezunuyum serbest tuketici kapsamında bir osb bölge mudurlugunde calışmaktayım 34.5 kv açık şalt grubu bulunan bu tesıste bakım onarım için ekat a ıhtıyac varmı yeterli izin günüm olmadıgı ıçın kurs katılımı mecburimi sadece sınav gırışi ile alınamaz mı

 137. Atalay dedi ki:

  Kolay Gelsin.Ben 1004. dönem olarak Soma Eğitim tesislerinde,Kuvvetli Akım Tesisleri‘ nde Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi almıştım(1996) bu belgemi EKAT olarak yenileyebilmem için ne yapmam gerekir. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Setgem Somaya dilekçeyle başvurarak 15 günlük bir tekamül eğitimiyle belgenizi yenileyebilirler.

 138. Kürşad dedi ki:

  TEİAŞ Soma’dan alınan “Kuvvetli Akım Tesisilerinde Çalışma Belgesi” ile TEDAŞ ‘tan alınan “Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi” arasında ne tür yetki farkı var?
  Birisi süresiz iken, neden diğerini yenilemek gerekiyor ?

  • admin dedi ki:

   Tedaştan alınan EKAT 30kV tesisler için, Teiaştan alınan belge ise 400kV tesisler için geçerlidir. İkisininde süresi 5 yıllıktır. 5 yıl bitiminde TEKAMÜL adı altında eğitim alınarak yenilenmesi gerekir.

 139. Erhan dedi ki:

  Merhabalar, Teiaştan alınan Trafo Merkezi İşletmeTeknisyeni eğitimi sonucu verilen EKAT belgesi, Tedaş yani yaşadığım ilde ki Elektrik Dağıtım şirketi tarafından kabul edilir mi yani Teiaş Ekatı dağıtımda da geçerli mi? Teşekkürler

 140. Doğan dedi ki:

  Merhabalar admin bey ben 2013 elektrik bölümü elektrikli ev aletleri mezunuyum şu an da bulunduğum firmada ekat belgesi almam gerekiyor bende biraz araştırma yaptım. Megep ten yüksek gerilim sistemleri bölümünden ustalık belgesi alırsam olacağını söyleyen kurs var mesala Soma olacağını söylüyor İstanbul olmayacağını söylüyor doğruluğu tam olarak nedir kafam karıştı çok teşekkürler

 141. Burak dedi ki:

  Merhaba kişisel başvuru yapılması için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir