Diyarbakır ‘da Onbir Yaşındaki Kız Doğum Yaptı

Diyarbakır ‘da Onbir Yaşındaki Kız Doğum Yaptı

Daha 11 yaşındaydı G.

 

Diyarbakır ‘ın Çınar ilçesinde yaşıyordu. Karnı ağrıyordu. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi. Muayene esnasında gebelikten şüphe eden doktoru gerekli tahlilleri yaptırdı. Akıl almaz gerçek gün yüzüne çıktı ve yavrucağın 37 haftalık hamile olduğu anlaşıldı. Doktor kızı Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi acil servisine göndererek sezaryenle doğumu yapılması sağladı. Ayrıca durumu hastane polisine bildirerek ailenin gözaltına alınması sağlandı. Bebek  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alınarak minik annede Diyarbakır Çocuk Esirgeme Kurumu’na yerleştirildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

Olay anlaşıldığında daha önceden cinsel istismara uğradığı ve bazı sivil toplum örgütlerinin savcılığa suç duyurusunda bulunduğu iddiaları ortaya atıldı.

 

HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp de olayla ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın yanıtlaması istemiyle dün Meclis’e yazılı soru önergesi verdi.

Soru Önerge Metni:

“Basında yer alan iddialara göre Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde 11 yaşındaki G. isimli çocuk, cinsel istismara maruz kalmıştır. İstismar mağduru çocuk rahatsızlanıp hastaneye götürüldüğünde gebelik oluştuğu öğrenilmiş ve geçen ay Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesi’nde doğum yapmıştır. İldeki kadın kurumlarından edindiğimiz bilgilere göre; G. istismar mağduru çocuk Kadın Doğum Hastanesi’nde alıkonularak Diyarbakır Çocuk Esirgeme Kurumu’na yerleştirilmiş, bebeği de polisler tarafından alıkonulmuştur. Kadın kurumlarının konu ile ilgili Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurusu sonucu; savcılığın konu hakkında hiçbir girişimde bulunmadığı da tarafımıza iletilen bilgiler arasındadır. Bu bağlamda; Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde yaşandığı iddia edilen böyle bir olaydan haberdar mısınız? Olayın araştırılmasına dair Bakanlığınızın bir girişimi olmuş mudur? İddia edilen olayda, istismarda bulunan kişi veya kişilerin kim olduğu biliniyor mu? İstismar eden kişi/kişiler hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Kadın kurumlarının suç duyurusunda bulunmasına rağmen savcılığın konu hakkında hiçbir girişimde bulunmadığı doğru mudur?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir