Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışma Belgesi EKAT Nedir?

Elektrik ve Elektrik-Elektronik bölümünün Yüksekokul veya Lise ve dengi (Mesleki Eğitim) okullardan mezun olan teknisyen – tekniker ya da mühendis olarak sınıflandırılan kişilerin 1000 Voltun (1 kV) üzeri tesislerde çalışması için gerekli olan belgedir.

Bu belgeyi aldığınızda iş bulma şansınız diğer meslektaşlarınıza oranla artacaktır.

BELGE FİYATLARI ve EĞİTİMİN SÜRESİ

TRAFO MERKEZİ İŞLETME TEKNİSYENİ (Vardiyalı Personel) TEMEL EĞİTİMİ 
Eğitimin süresi  : 5 Hafta 150 saat
Kişi başı eğitim ücreti : 6.124,35 TL (KDV Dahil)  (Eğitim, doküman, yatak ve üç öğün yemek bedeli dahil)
Eğitim yeri       : Soma Elektrik Teknolojileri Geliştirme ve Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğü
KUVVETLİ AKIM TESİSLERİNDE ÇALIŞMA BELGESİ (EKAT) EĞİTİMİ
Eğitimin süresi  : 4 Hafta 120 saat
Kişi başı eğitim ücreti : 4.901,26 TL (KDV Dahil) (Eğitim, doküman, yatak ve üç öğün yemek bedeli dahil)
Eğitim yeri       : Soma Elektrik Teknolojileri Geliştirme ve Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğü
TRAFO MERKEZLERİ İŞLETME TEKNİSYENİ TEMEL EĞİTİMİ   

HİZMET ALIMI YAPILAN ŞİRKETLER

Eğitimin süresi  : 5 Hafta 150 saat
Kişi başı eğitim ücreti : 5.071,35 TL  (KDV Dahil) (Eğitim, doküman, yatak ve üç öğün yemek bedeli dahil)
Eğitim yeri       : Soma Elektrik Teknolojileri Geliştirme ve Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğü
TRAFO MERKEZLERİ İŞLETME TEKNİSYENİ TEKAMÜL EĞİTİMİ                       

HİZMET ALIMI YAPILAN ŞİRKETLER

Eğitimin süresi  : 2 Hafta 60 saat
Kişi başı eğitim ücreti : 2.044,74 TL  (KDV Dahil) (Eğitim, doküman, yatak ve üç öğün yemek bedeli dahil)
Eğitim yeri       : Soma Elektrik Teknolojileri Geliştirme ve Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğü
TRAFO MERKEZLERİ İŞLETME TEKNİSYENİ TAMAMLAMA EĞİTİMİ

HİZMET ALIMI YAPILAN ŞİRKETLER

Eğitimin süresi  : 2 Hafta 80 saat
Kişi başı eğitim ücreti    2.105,97  (KDV Dahil) (Eğitim, doküman, yatak ve üç öğün yemek bedeli dahil)
Eğitim yeri       : Soma Elektrik Teknolojileri Geliştirme ve Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğü

YETKİ BELGESİ KAYIP İŞLEM ÜCRETİ: 175,00 TL + % 18 KDV  = 206,50 TL

YETKİ BELGESİ YENİLEME İŞLEM ÜCRETİ: 50,00 TL + % 18 KDV = 59,00 TL

RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN EKAT KANUNU:

 

Aklınıza takılan sorulara aşağıda elimizden geldiğince cevap vermeye çalışacağız.

 

1- Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerince Çalışma Yetki Belgesi ( E.K.A.T ) Hangi kuruluşlar tarafından verilir?

Bu belge, 34/5 KV ve 154 / 380 KV olarak Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi ( T.E.İ.A.Ş.) tarafından ve 34/5 KV olarak Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (T.E.D.A.Ş.) tarafından verilmektedir.

ceo21041544-scan0001

2- E.K.A.T belgesini kimler alabilir?

a- Mesleki Eğitim merkezinin elektrik bölümünden belge almış olanlar,
b- Meslek Lisesi Elektrik bölümü Mezunları,
c- Meslek Yüksek Okulu Elektrik/Elektrik-Elektonik bölümü mezunları,
d- Mühendislik fakültelerinin Elektrik/Elektrik Elektronik bölümlerinden mezun olanlar alabilir.

E- Resmi kurumlarda çalışan fakülte mezunlarının bu belgeyi alma zorunluluğu yoktur.

 

dugum

3- E.K.A.T belgesini alabilmek için, bireysel başvuru yapılabilir mi?

Evet yapılabilir fakat, açılan kurslar dönemlik olduğu için öncelik işletmelere aittir. Kontenjan boşluğunda bireysel olarak da eğitim alınabilir.

 

Jpeg

4- E.K.A.T belgesi alınırken sınavlar nasıl ve şartları nasıldır?

 

E.K.A.T belgesi alınırken,yazılı ve sözlü sınav olmak üzere iki sınav düzenlenir.
Bu sınavların yazılı olanından,100 üzerinden 70 puan alınmalı ve sözlü sınavda yeterlilik derecesi kesinleşmelidir. Aksi halde eğitimden başarısız olup,tekrar sınav hakkı verilmeyecektir.

 

baskan

5- E.K.A.T belgesinin avantajları nelerdir?

 

E.K.A.T belgesi olmadan, Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışılamayacağı için bu belge sayesinde bu tarz yerlerde çalışmaya hak kazanılır ve alınan eğitim doğrultusunda bilinçli olarak çalışma sağlanır.

 

6- E.K.A.T belgesi alındığı tarihten itibaren, kaç yılda bir yenilenir?

 

E.K.A.T belgesi özel kuruluşlarda çalışanlar için, bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl bitiminden sonra tekrar sınava tabi tutulmadan 2 haftalık bir tekamül eğitimiyle yenilenir.

 

EKAT EĞİTİMİNDE ALACAĞINIZ DERSLER VE SINAV SORULARI İÇİN DİĞER SAYFALARI İNCELEYİNİZ.

100 üzerine düşünceler “Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Çalışma Belgesi EKAT Nedir?

 1. hüseyin tekin

  Ekat belgesini aldıktan sonra da tekamül eğitimine gidildiğini bilmiyordum. Anlatımınız için teşekkürler. Fakat ekat sınav sorularını tekrardan verirseniz seviniriz.

   1. Muhammed

    Selamınaleyküm ben ekat belgesi almak istiyorum ama nasıl alabileceğimi bilmiyorum şirketler yardımcı olmuyor bireysel başvuru nasl yapa bilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. halis kılıç

  şuanda arıza bakım onarım işinde çalışmaktayım. ekat belgemi 2000 yılında aldım. şirketim ekatımı yenileme kursuna gönderme karşılığında 530 tl talep etmektedir. benim sorum ekat belgesini çalıştığımız şirketmi yoksa kendi imkanlarımızlamı alıyoruz? ayrıca benden para kesilebilmesi için benden imzalı dilekçe istiyorlar. böyle bir uygulama varmı? teşekkürler..

  1. admin Yazının Yazarı

   Halis bey sanırım siz tekamül eğitimine gönderileceksiniz. Şirketin talep ettiği ücret konaklama ve yemek bedeli olabilir. Bunu sizden talep edebilirler fakat il dışında ikamet ettiğiniz günler yevmiyeniz 0,33 katı harcırah almanız gerekmektedir. Bu harcırah da kesintinizi karşılar. EKAT belgenizi ilk girişte çalıştığınız şirket almak zorunda değildir. Fakat şirket de belli bir süre çalışmış iseniz şirketin sizi göndermesi durumunda masraflar (yemek ve konaklama) hariç şirkete aittir. Yemek ve konaklama bedelini de ödemesi gereken harcırahla karşılayabilirsiniz. Anlattığım durumlar sendikalı işçiler için geçerlidir. Sendikasız personel işverenle kişisel anlaşmaları neyi gerektiriyorsa o şekilde olacaktır…

   Saygılar

   1. Murat

    2010 yilinda ise girdim sirket benden ekat ucreti aldi 2009 da girenlerden ise almamis bu parayi biz mi oduyoruz yoksa sirket odemek zorundami

 3. Ataman GÜRSEL

  Hidroelektrik santrallerinde görev yapan personel içerisinde EKAT belgesine sahip personel bulunması zorunlumudur? Eğer zorunlu ise bu hangi yönetmelikte yazıyor bilgi verirseniz çok sevinirim.

 4. Yunus Alıcı

  41 yaşındayım,yaklaşık 20 yıldır fabrikada elektrik ustası olarak çalışıyorum,Fabrikamızda Orta Gerilim ve Alçak Gerilimler var,154 kV Yüksek Gerilimde çalışmak için EKAT belgesi almak istiyorum,çalıştığım yer yollamıyor kendim başvuru yapıp alabilirmiyim,nereye nasıl başvuru yapabilirim,yardımcı olursanız sevinirim,Teşekkür Ederim.

 5. Ali

  Sayın Admin ben ekat belgesi almam gerekli nasıl alabilirim en kısa zamanda.beylikdüzünde oturuyorum kumburgaz tarafında varmış otelde kalma zorunluluğu varmı ve üçreti ne kadar olur açaba ..ilgiliz alakanız için teşekkür ederim..

  1. admin Yazının Yazarı

   Ali Bey Ekat belgesini nerede çalışmak için alacaksınız. Eğer Kumburgaz ‘dan almayı düşünüyorsanız oradan alacağınız belge Üretim santralleri için geçerli olacaktır.

 6. varol

  Merhaba; benim kardeşim ekat belgesi için başvuruda bulundu acaba ücreti konusunda bilgi verebilirmisiniz 8500 gibi bir bilgi paylaşılmış kendisine bu civarlardamıdır.

  1. admin Yazının Yazarı

   İyi günler Varol bey. Bu dönem ki fiyatlar hakkında her hangi bir bilgimiz yok maalesef. Fakat yaklaşık olarak söylediğiniz meblağda olabilir. Kesin bilgiyi BURADAKİ iletişim numaralarını arayarak öğrenebilirsiniz.

   1. Ibrahim

    Merhaba bilgi icin tsekkur ederiz size 36.5 ekat icin yenileme masraflari hakkinda kimden bilgi alabiliriz bize irtibat numarasi verebilirmisiniz

 7. Hasan uludağ

  İşe giriş tarihim 1993 2005 te bir defa yenileme yapıldı bir daha gerek olmadığı söylendi ekat belgesini hala kullanıyorum.

 8. yiğit kul

  merhabalar, 2009 senesinde kahramanmaraş sütçü imam üni. elbistan meslek yüksek okulu, termik santrallerde enerji üretimi bölümünden mezun oldum ama şimdi baktığımda bölümün ismi ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM, İLETİM VE DAĞITIMI olmuş.
  Benim bu bölüm mezunu sayıldığım için EKAT belgesi alma zorunluluğum varmıdır? teşekkürler

 9. Doğan

  İyi akşamlar hocam öncelikle ben myo elektrik enerjisi iklimlendirme ve soğutma bölümü mezunuyum. Rüzgar güllerinde çalışabilirmiyim teşekkürler

 10. kaya demir

  Sayın yetkili ekat belgesinin 5 yıl sonunda yenilime durumuna kamu kuruluşları dahilmi ilgili yönetmenlik hangisidir.

  1. admin Yazının Yazarı

   Sevgili Kaya;
   Evet kamu kurumları da Tekamül adı altında bir haftalık bir yenileme eğitimi aldırıyor. Resmi maddenin olup olmadığını bilemiyorum. Fakat ben de bir kamu kurumunda bu işi yapmaktayım ve personellerimizi kurum kendisi tekamüle gönderiyor.

 11. Doğan

  Beni herhangi bir rüzgar gülleri firması ekat belgesi için göndermesi mi gerekiyor? Eğer öyleyse ben bu belgeyi aldığımda beni işede almak zorunda mı ? Teşekkürler

  1. admin Yazının Yazarı

   Sevgili Doğan;
   Öncelikle teknik personeller olduğumuz için rüzgar gülleri firması demeyelim de, Rüzgar Elektrik Santralleri (RES) diyelim. Sorunuza gelirsek evet sizi herhangi bir üretim santrali ya da Trafo Merkezinin EKAT eğitimine referans olarak göndermesi gerekmekte yani siz kendi başınıza maalesef gidip kurs başvurusunda bulunamıyorsunuz. Kursun ücreti sanırım şu sıralar 6000 TL civarında ve bu ücreti ödeyen firma tabiki de sizi işe alacaktır. Fakat böyle bir zorunluluğu da yok. Ancak belgeyi aldıktan sonra her hangi bir RES ‘de ya da trafo merkezinde iş bulabilirsiniz. EKAT belgeniz olduktan sonra işsiz kalacağınızı sanmıyorum.

 12. Demirhan

  Mrb şirket beni ilk defa almam için izmire yollayacak benden alınan 3500 lira ve bu sadece kurs ücreti imiş yemek konaklama dahil değilmiş. Doğru mudur acaba tam olarak ücret bilgisi nedir ?

  1. admin Yazının Yazarı

   Doğrudur hocam. Malesef fiyatlar bu şekilde ama İzmir de EKAT yeterlilik belgesi veren eğitim merkezi olduğunu sanmıyorum

 13. Eray

  Merhabalar,benim bir sorum olucak ekad belgesini alacak bir arkadaşım var Eml lisesi elektrik mezunu ama şuanda 2 yıllik halkla ilişkileri bitirdi ve 4 yillik isletmede okuyor lise diplomasiyla ekad belgesi alabilirmi sonuçta lise elektrik.Teşekkürler.

  1. admin Yazının Yazarı

   Üniversiteden ibraz ettiği diplomasını alarak mezun olduğu EML ye aslı gibidir kaşesi yaptırarak üniversitesine ASLI GİBİDİR onaylı diplomasını sunsun. Diplomanın aslı kendisinde kalsın. Her daim lazım olacaktır. EKAT belgesi için aracı bir şirket kurum tarafından kursa gönderilmesi gerekmektedir. EKAT almasında bir sakınca olacağını zannetmiyorum.

  1. admin Yazının Yazarı

   Son dönemde yapılan her hangi bir değişiklik olmadıysa alabilirsiniz hocam.
   Geçen seneler de alınıyordu. Ama kanunlar sürekli değişiyor, yeni bir değişiklik olup olmadığını kontrol ediniz.

 14. Şeref ince

  Sayın admin merhabalar.
  34,5 kv elektrik direklerinin yenilenmesinde çalışmak istiyorum mühendis olarak. Beraberimde birkaç elaman ile beraber . Böyle bir çalışma içün kimlerin ekat belgesi olması lazım. Ben elekt. Mühendisi olduğum için böyle bir belgeye gerek yok diye biliyorum doğru mudur. Saygılar

  1. admin Yazının Yazarı

   Doğrudur Şeref bey. Ama yalnızca 34,5 kV ‘ya kadar gerek yok; sizin için de olsa 154-380 kV şalt ve EİH ‘lerde görev yapacaksanız istenecektir.
   Geriye kalan teknik personelin hepsinde EKAT alma zorunluluğu var.

   1. Şeref ince

    Öncelikle cevap nezaketiniz için çok teşekkür ederim. Son olarak 34,5kv iletim hattında ben şantiye şefi olarak çalışırsam çalışanların ekat’a ihtiyacı var mıdır. Teşekkürler

    1. admin Yazının Yazarı

     Evet teknisyenlerin mutlaka alması gerekmektedir.
     Fakat bildiğim kadarıyla
     Ankara Eğitim ve Sertifikasyon Merkezi
     İzmir Eğitim ve Sertifikasyon Merkezi
     İstanbul Eğitim ve Sertifikasyon Merkezi
     Erzincan Eğitim ve Sertifikasyon Merkezi
     buralarda sadece 34,5kV ‘ya ait eğitim belgesi alabiliyorsunuz. Daha külfetsiz olacaktır. Ama TEDAŞ ‘a ait olduğu için dışarıdan başvuru alıyormu bilmiyorum. Bir araştırıp bizide bilgilendirirseniz memnun oluruz.

  1. admin Yazının Yazarı

   Sadece elektronik bölümü mezunu iseniz alamazsınız. Ustalık belgenizdeki elkt. ibaresi elektronik mi elektrik mi?

 15. Barış

  Merhabalar sayın Admin; 34.5 KV ekat belgem var. Bunu 154-380 KV ekat belgesine yükseltmek istiyorum. Ne yapabilirim ? Fiyat ne tutar ? eğitim ne kadar sürer ? Şimdiden teşeşkkür ederim..

   1. Mustafa

    Tesekkur ederim admin.ankara tedastan almayi dusunuyorum.avantajlari nedir.kac kv lik kurs veriyorlar.tedastan aldigim belge heryerde ise yararmi.kolay gelsin.

 16. Ali

  Merhaba admin bn teknik meslek lisesi elektrik-elektronik bölümü, güvenlik sistemleri dalından mezunum. Mezun olunca işyeri açma belgesi diye birşey verildi bize diploma ile birlikte. Ve 3308 sayılı ustalık belgesi ile tanınan haklara sahiptir diye not ibaresi bulunuyor bu belgede. Ben bu belgeler ile (diploma) ekat kursuna katılabilirmiyim.?

   1. Muhammed

    Merhabalar saygı değer admin
    http://www.tedas.gov.tr/#!tedas_performans_daire_baskanligi_ekat

    Bu linkte güvenlik sistemleri alabilir ibaresi ile ilgili bir kural bulamadık. Bende şahsen bu bölümün mezunuyum almak istiyorum. Eğer bildiğiniz başka bir yöntemle alınıyorsa, nasıl bir yol ile alındığını söylerseniz müteşekkir olurum.
    Boğaziçi elektrik dağıtımında kesme personeliyim, arızaya geçiş sağlmak istiyorum.bana sana ekat veremiyoruz dediler, ancak benim diplomamda var,ustalık belgesi olarak,3308 kanunuda elektrik elektronik güvenlik sistemlerini kapsıyorsa neden tedaş bunu sitesinde yazmıyor. Aklıma takıldı yardımcı olursanız çok sevinirim.

     1. admin Yazının Yazarı

      Elektronik bölümü mezunu EKAT belgesi başvurusu kabul edilmez. Ancak Mesleki (Çıraklık) Eğitim Merkezleri tarafından verilin Elektrik Ustalık belgesi alırsanız EKAT başvurusu yapabilirsiniz.Belge almak isteyen kişiler bağlı bulunduğu il(ilçe) merkezlerinde başvuruda bulunurlar.Kanun ve yönetmeliklere göre kişi doğrudan ustalık sınavına alınır veya ustalık belgesi verilir.

 17. ekat maduru

  hocam lise elektronik myo endüstriyel elektronik mezunuyum hes kumandacı olarak çalışıyorum şimdi şirket ekat için beni göndermek istiyor yanlız ekat vermiyorlar ne yapmam lazım

  1. admin Yazının Yazarı

   Elektronik bölümü mezunlarının Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde (EKAT) Yüksek Gerilim (YG) Altında Çalışma İzin Belgesi alma hakkı bulunmamaktadır. Aldığınız eğitim Yüksek Gerilimi kapsamadığı için alamazsınız.

    1. admin Yazının Yazarı

     Mesleki (Çıraklık) Eğitim Merkezleri tarafından verilin Elektrik Ustalık belgesi alırsanız EKAT başvurusu yapabilirsiniz.Kanun ve yönetmeliklere göre kişi doğrudan ustalık sınavına alınır veya ustalık belgesi verilir.

 18. Rıdvan

  Yaşım 25 ustalık belgem endüstriyel bakım onarım belgesi ve EKART belgesi var bursada yaşıyorum ve iş bulanımıyorum coğu yere başvuru yaptım yok arkdaş ya daha önce elektrik dağtımda 7 sene calışmışlığımda var bu EKART hic bi işe yaranıyor..

  1. admin Yazının Yazarı

   EKART değil lütfen önce yazımızı okuyunuz.
   EKAT Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde çalışma belgesi

 19. Veli

  Hayırlı günler. Elektrik Elektronik Mühendisinin HES te çalışabilmesi için odadan 1kv üstü smm belgesini ya da işletme sorumluluğu belgesini alması yeterli midir yoksa EKAT almalı mı? Teşekkür ederim.

  1. admin Yazının Yazarı

   İyi günler Veli Bey.
   Bu konu birazda çalışma şartlarıyla alakalı.
   Sahada görev yapacaksanız yani şalt sahasına girmeniz gerekecekse mutlaka EKAT belgeniz olmak zorundadır.

 20. Burak POLAT

  Selam Ben Endustri meslek lisesi Ev Aletleri Son Sinif Ogrencisiyim EKATI mezun olunca Alabilirmiyim Universite okumadan .

  Ben Ev Aletleri Ogrenciyim Diye Olmuyorsa
  Eger universite de Elektrik pano Okusam Alabilirmiyim ,?

  1. admin Yazının Yazarı

   A.s Önder bey.
   Evet kabul edilir ama bireysel başvuru yaparak eğitime katılmanız biraz zor görünüyor. Bir firma aracılığı ile başvuru yapmaniz gerekiyor. Bireysel başvurular kontenjanla sınırlı olduğundan setgemle görüşmeniz lazım bu konuyu.

   Sitemizde iletişim bilgileri mevcut

 21. Burak polat

  Admin rica etsem bana bir donus yaoarmisiniz ,?
  Admin Ben Meslek lisesi elektrik Ev atletleri son sınıf ogrencisiyim alabilirmiyim
  Lise bittince

    1. admin Yazının Yazarı

     Konuda detaylı açıklama mevcut. Bir şirketin size referans olması gerekmektedir. Manisa/Soma setgem eğitim merkezinden alabilirsiniz.

 22. yavuz

  MERHABA.BIR KONU HAKKINDA YARDIM ALMAK ISTIYORUM.
  BIR TESIS ICINDE 1600KVA TRAFO 31,5KV ELEKTRIK KOMPANZASYON PANOSU GIBI BIR IŞLETMEDE ÇALISANLARIN KESICILER VE KOMPANZASYONDA MUDAHALELER YAPMASI ICIN EKAT GEREKIYORMU EĞER GEREKIYORSA BUNU DEVLET NAZARINDA BI KANUN SEKLINDE MADDESI VARMI.var ıse lınk paylasabılırmısınız
  TSK EDERIM IYI CALISMALAR

  1. admin Yazının Yazarı

   1kV üzeri Tüm tesislerde EKAT belgesi zorunluğu bulunmaktadır.
   1 – 31,5 kV arası EKAT belgesini Dağıtım şirketlerinden daha uygun fiyatlara alabilirsiniz.
   31,5 kV üzeri gerilimlerde çalışmak için İletim kurumuna başvurmanız gerekmektedir.
   Resmi gazetede yayınlanan gerekli madde konuya eklenmiştir.

 23. Emre

  Elektrik öğretmenliği mezunuyum bizim EKAT belgesi alma hakkımız varmı?
  FEN ADAMLARININ yayınlamış olduğu yazıda 1500kW 36kv kadar çalışma ve imza yetkimiz olduğu söyleniyor ama daha ayrıntılı bilgi nasıl alabilirim. teşekkürler

  1. admin Yazının Yazarı

   Evet Emre hocam.
   EKAT belgesi alabilirsiniz. 36 kV ‘ya kadar yetkeli olduğunuz da doğrudur fakat YG tesis ve şalt sahaya girmeniz gerekeceğinden bu belgeyi alma mecburiyetiniz bulunmaktadır. İmza yetkisi ile sahada çalışmak (çalışırın yanında bulunmak) farklı şeyler. Belgeyi SETGEM ‘den temin edebilirsiniz.
   Setgeme iletişim ve daha ayrıntı bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.
   http://www.alperweb.com/setgem-soma-ekat-egitim-merkezi/

 24. Mehmet Özkan

  Merhaba admin ben 2006 elektronik mezunuyum. Fakat ösym sitesinde elektrik-elektronik teknolojisi mezunu olarak görünüyorum. Bir de teknik lise mezunu olduğum için 3308 sayılı kanun kapsamında Elektronik olarak iş yeri açma belgem mevcut. Bir arkadaş yorumunda 2008 den önce Elektronik bölümünen mezun olanlar alabiliyor demiş ve kendisi 2005 mezunu olarak almış. Şimdi benim sorum EKAT belgesi alabilmek için şartlarım uyuyor mu ? Hangi belge ile alabilirim.

 25. Kenan tepe

  Elektrik elektronik teknolojisi elektrikli ev aletleri mezumuyum 2012 den buyana ozelbir sirkette elektirik bakim teknisyi olarak calisiyorum sirket ekad belgesi ne bizide yazmislar ben bu sartlarda ekad alabilirmiyim simdiden tesekkurler

Bir Cevap Yazın

yada

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir